Oszustwa współczesnej architektury polskiej

Budy ułudy
Czy coś, co wygląda jak pałac, jest pałacem, jak apartamentowiec – apartamentowcem, a jak dworek – dworkiem? W Polsce niekoniecznie. Współczesna architektura coraz częściej stara się nas oszukiwać.
Venecia Palace w Michałowicach - styl barokowo-bizantyjsko-rokokowy.
Leszek Zych/Polityka

Venecia Palace w Michałowicach - styl barokowo-bizantyjsko-rokokowy.

Jako naród jesteśmy ponoć szczerzy i prostolinijni. Tymczasem krajobraz polskich miast, miasteczek, przedmieść, a nawet wsi jest coraz bardziej przesiąknięty nieszczerością, udawactwem, podszywaniem się pod kogoś, a właściwie pod coś innego. Mami się wzrok przechodnia, kusi mirażami. Coraz liczniejsze są miejsca stworzone na wzór teatralnej scenografii: ważny jest efekt, gdy się patrzy z pewnej odległości. Oto katalog najczęściej stosowanych chwytów.

1. Postarzanie. Zjawisko nie jest nowe; przypomnę wszelkie neostyle, po które masowo sięgano choćby na przełomie XIX i XX w. I robiono to niekiedy tak przekonująco, że wielu turystów odwiedzających dziś Poznań (nie wykluczam, że i część mieszkańców) jest przekonanych, że historia stojącego w centralnym punkcie miasta zamku ginie w odmętach odległej przeszłości. Tymczasem naprawdę liczy ona sobie nieco ponad sto lat i związana jest z osobą ostatniego cesarza Prus Wilhelma II. I oto historia zatoczyła imponujące koło i dostawiła drugą ideologiczną nóżkę: po stu latach stanęła w Poznaniu kolejna atrapa zamku, tym razem na cześć naszego księcia Przemysła.

Co dziś postarzamy najchętniej? Na pewno kościoły, bo hierarchowie katoliccy w Polsce z uporem trwają w przekonaniu, że stare mury (choćby pozorowane) lepiej sprzyjają kontaktowi z Bogiem niż nowoczesne formy architektoniczne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną