Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Doktor z Krainy Oz

Telelekarz Ameryki

Telelekarz Mehmet Öz z nagrodą Emmy – telewizyjnym Oscarem, Las Vegas, 2011 r. Telelekarz Mehmet Öz z nagrodą Emmy – telewizyjnym Oscarem, Las Vegas, 2011 r. Richard Brian/Reuters / Forum
Jedni nazywają go Lekarzem Ameryki, inni widzą w nim showmana promującego szkodliwe pseudonaukowe metody leczenia. Kim naprawdę jest największy medyczny celebryta USA?
„Badanie mózgu medium: dowód na życie pozagrobowe?” – goście dr. Öza medium Theresa Caputo i lekarz Daniel Amen próbują udowodnić istnienie duchów.The Dr. OZ Show „Badanie mózgu medium: dowód na życie pozagrobowe?” – goście dr. Öza medium Theresa Caputo i lekarz Daniel Amen próbują udowodnić istnienie duchów.

Który lekarz rządzi masową wyobraźnią amerykańskiej publiczności? Dr House? A może Dr Ross (czyli George Clooney z „Ostrego dyżuru”)? Albo któryś z bohaterów „Chirurgów”, kolejnego popularnego serialu rozgrywającego się w szpitalnym świecie? Pudło. Gwiazdą nad gwiazdami jest w medycynie dr Mehmet Öz, prawdziwy kardiochirurg prowadzący telewizyjny program „The Dr. Oz Show”, który w Polsce był nadawany przez Polsat w latach 2011–12.

Öz to utalentowany lekarz, autor wielu publikacji naukowych, książek i kilku patentów medycznych, który w pewnym momencie trafił do telewizji i przyciągnął przed ekrany miliony Amerykanów. I dla wielu z nich stał się wyrocznią. Jednak – podobnie jak Czarnoksiężnik z Krainy Oz – ma drugie oblicze, coraz mocniej krytykowane przez dziennikarzy i kolegów po fachu. W obszernym tekście, opublikowanym w lutowym numerze magazynu „The New Yorker”, znany amerykański publicysta Michael Specter pyta: czy cieszący się największym zaufaniem w USA lekarz bardziej szkodzi, niż pomaga? Fundacja Jamesa Randiego, słynnego tropiciela pseudonaukowych oszustów, nie ma w tej kwestii wątpliwości. Już po raz trzeci przyznała Özowi antynagrodę Pigasus (od słowa pig, czyli świnia). Tym razem w kategorii, którą można przetłumaczyć jako „Rozmijanie się z rzeczywistością”.

Urodzony perfekcjonista

Kim zatem tak naprawdę jest dr Mehmet Öz? Zacznijmy od bajki. Opowiada ona o chłopcu, który urodził się w 1960 r. w rodzinie tureckich emigrantów przybyłych do USA w latach 50. XX w. Ojciec też jest lekarzem, pochodzącym z konserwatywnej rodziny, wyjątkowo ceniącej ciężką pracę. I właśnie takie wartości stara się wpoić synowi. Mehmet od najmłodszych lat jest chowany na perfekcjonistę.

Polityka 31.2013 (2918) z dnia 30.07.2013; Ludzie i Style; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Doktor z Krainy Oz"
Reklama