Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Śmiechu (nie)warte

Festiwal filmów zabawnych w Jeleniej Górze

Kadr z „Adaptacji” w reż. Jakuba Janza, zdobywcy II nagrody na festiwalu. Kadr z „Adaptacji” w reż. Jakuba Janza, zdobywcy II nagrody na festiwalu. Jakub Janz / materiały prasowe
Amatorskie komedie są tanie (250 zł), krótkie (kilka minut) i śmieszne. To ostatnie kontrolują organizatorzy Barejady.
Kadr z filmu „Bobry”. Reżyseria Hubert Gotkowski.Materiały promocyjne Kadr z filmu „Bobry”. Reżyseria Hubert Gotkowski.

Wojciech Tomczak, 30-letni animator kultury ze Słubic, twórca filmów niezależnych, uważa, że w Polsce jest tendencja do robienia filmów przygnębiających. Oczywiście, ma na myśli kino profesjonalne, zdominowane przez duże pieniądze, poważne tematy, a często także politykę. Bo w nurcie niezależnym, powiada, gdzie dominuje kompletny brak pieniędzy, jest więcej swobody, luzu, bezpretensjonalności i poczucia humoru.

Walory te posiada m.in. film Tomczaka „Trzy minuty”, który właśnie zdobył nagrodę Grand Misia na Festiwalu Niezależnych Filmów Komediowych Barejada w Jeleniej Górze.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiechu (nie)warte"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022