Ranking polskich muzeów narodowych

Z czym do narodu?
Mamy w kraju siedem muzeów narodowych. Nazwa, podobnie jak szlachectwo, zobowiązuje. Ale jednym bliżej do arystokracji, a innym – do szlachty zagrodowej. Oto nasz ranking.
Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”, 1878 r.
materiały prasowe

Jan Matejko, „Bitwa pod Grunwaldem”, 1878 r.

Muzeami narodowymi pochwalić się mogą Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Wrocław i Kielce. Trzy spośród nich (Warszawa, Kraków, Poznań) są na garnuszku ministra kultury i sztuki, pozostałe utrzymuje pospołu resort oraz wojewódzkie władze samorządowe.

Najdłuższą historię ma placówka w Warszawie istniejąca od 1862 r., choć dopiero w 1916 r. mianowana narodową. Muzeum w Krakowie jest młodsze (1879 r.), ale za to od początku narodowe. Wkrótce po drugiej wojnie światowej dwa kolejne muzea otrzymały ów nobilitujący status. W 1947 r. we Wrocławiu oraz w 1950 r. – w Poznaniu (choć istniało już od 1857 r.!). Kolejny wysyp awansów nastąpił w latach 70.: 1970 r. – Szczecin (wcześniej Muzeum Pomorza Zachodniego), 1972 r. – Gdańsk (Muzeum Pomorskie) i w końcu 1975 r. – Kielce (Muzeum Świętokrzyskie). To oznacza, że przez ostatnie 40 lat już żadne kolejne muzeum sztuk – w opinii resortu kultury – na ów tytuł nie zasłużyło. A tytuł „narodowe” to nie tylko prestiż. To zagwarantowane wsparcie z zasobniejszego ministerialnego funduszu, a także większa siła przebicia przy ściąganiu do kraju ze świata bardziej wartościowych wystaw czy wypożyczaniu co cenniejszych eksponatów.

Każde z siedmiu muzeów ma dodatkowo swoje oddziały. Ciekawe, że najmniej posiadają ich spore przecież placówki w Warszawie (cztery) oraz Wrocławiu (dwa).

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną