Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wszystko

Mea pulpa

Maria Czubaszek powiedziała już chyba wszystko. Że chciałaby być uśpiona jak pies. Że miała niezliczone aborcje. Że nie chciałaby być żadną z Grycanek. Nawet to, że prawdziwej miłości nie przeszkodzi nawet małżeństwo. I chyba nie kłamała, bo właśnie wydała książkę razem z mężem Karolakiem. I po raz pierwszy to nie jest ten Karolak co zawsze.

Miała miejsce jubileuszowa gala „Faktu”. Choć powszechnie wiadomo, że słowa gala i „Fakt” są ze zdecydowanie różnych środowisk. Dziennik, który krzewi populistyczną tradycję nienawiści do wszelakich elit i dzielenia Polaków, zgromadził znanych polityków i celebrytów. Lec kiedyś mawiał, że ciasnota umysłowa się rozszerza. Dziś już wiemy, że to fakt.

Rewolucyjny, choć może bardziej należałoby powiedzieć ewolucyjny apel Tomasza Terlikowskiego na stronach „Frondy”. Dziennikarz wyznał w nim, że ma kumpli w TVN24, w „Gazecie Wyborczej”, a nawet, o zgrozo, wśród homoseksualistów. Uwaga! Tomasz niebezpiecznie szybko zbliża się do XX w. i jak tak dalej pójdzie, zbliży się do rzeczywistości.

To było towarzyskie wydarzenie tygodnia. Maciej Zień, projektant mody, wnętrz oraz terakoty, postanowił zaprezentować swoją najnowszą kolekcję w kościele św. Augustyna w stolicy. Mało tego – w rytm muzyki z „Dziecka Rosemary” i „Tajemnicy Brokeback ­Mountain”. Radujmy się. Wesoły nam Zień dziś nastał.

Wybuchowe obchody radosnej rocznicy odzyskania niepodległości miały jeden obiektywny walor pozytywny. Narodziła się nowa gwiazda komentatorska, i to w TV Republika, znana na razie pod pseudonimem Jezus Maria. Jego relacja z manifestacji i interwencji policji była niczym „Wojna światów” Orsona Wellesa. Wielką relacją z jeszcze większych lęków.

Spalona Tęcza na placu Zbawiciela poruszyła najtęższe katolickie umysły epoki. Poseł PiS Bartosz Kownacki za­reagował od razu słowami „płonie pedalska tęcza”. Wojciech Cejrowski wtórował mu stwierdzeniem, że „to plac Zbawiciela, a nie plac zboczeńców”. Doszedłem do radosnego wniosku, że ewidentnie jestem zbyt taktowny, by być chrześcijaninem.

To nie jest koniec pewnej epoki. To jest koniec wszystkiego. Artur Żmijewski postanowił zdjąć sutannę, odstawić rower i przestać być Ojcem Mateuszem. A był bohaterem wspaniałym. Jak Christian Bale w roli Batmana czy Ian McKellen w roli Gandalfa Szarego. Tyle że Ojciec Mateusz był od początku postacią fikcyjną.

W parlamencie wrze, a nawet niemal kipi. Prasa brutalnie nagłośniła spór pomiędzy Piotrem Gadzinowskim a Andrzejem Rozenkiem. Przedmiotem waśni jest zakład, na skutek którego Rozenek jest winien Gadzinowskiemu „dwie skrzynki wódki typu whisky”. Grecy mieli „Odprawę posłów greckich”. My mamy odprawę posłów spragnionych.

Ciekawą inicjatywę zrealizowali byli pracownicy, by nie powiedzieć: byłe gwiazdy radia RMF FM – Witold Odrobina, Robert Konatowicz i Grzegorz Nowosielski. Stworzyli własne, lokalne krakowskie radio o nazwie KRK FM. Gratulujemy. Zawsze uważałem, że dziennikarze zarówno Zetki, jak i RMF mądrzeją dopiero po zwolnieniu.

Jest. A właściwie zaraz będzie. Najnowsza, trzecia już książka Kasi Cichopek zatytułowana „Z maluchem przy stole”. Tym razem Katarzyna skoncentruje się na temacie odżywiania matki w ciąży. Przy pomocy najwybitniejszych specjalistów przyszła mama udowodni, że jednak lepiej jest jeść.

To jest najbardziej tajemnicze rozstanie dekady. Piotr Zelt poinformował, że rozstaje się ze swoją dotychczasową partnerką Moniką Ordowską, ponieważ okazało się, że dziecko, które z nią ma, nie jest jego. Ordowska stwierdziła, że owszem, z Zeltem już nie jest, ale wszystko to tak naprawdę jego spektakl piarowy. Oto narodziny nowej techniki piarowej.

Wszyscy żyliśmy wyborami Miss Universe, na których reprezentowała nas godnie (a to nie jest reguła) Paulina Krupińska. Niestety, Polska nie weszła do finałowej szesnastki, co zrozumiałe, bo wybory odbywały się w Rosji, a oni tam potrafią wybierać jak mało kto. Fani Pauliny zebrali się pod ambasadą rosyjską w Warszawie i przekazali gorącą petycję na ręce budki strażniczej.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Kultura; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystko"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną