Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Filmy w kraju

HITY 2013. Filmy w kraju

Bartłomiej Topa i Julia Kijowska - część „Bandy Smarzowskiego”. Bartłomiej Topa i Julia Kijowska - część „Bandy Smarzowskiego”. Next Film / materiały prasowe
Kadr z filmu „Chce się żyć”.Kino Świat Kadr z filmu „Chce się żyć”.
Wałęsę genialnie zagrał Robert Więckiewicz. Bez niego nie byłoby tego filmu.Marcin Makowski/MAKUFLY/ITI Cinema/materiały prasowe Wałęsę genialnie zagrał Robert Więckiewicz. Bez niego nie byłoby tego filmu.

1. Drogówka, reż. Wojtek Smarzowski. Specjalista od pokazywania gorszej Polski nadal w wielkiej formie. W filmie bijącym rekordy frekwencyjne nie tylko policjanci są źli. To rzeczywistość, w której operują, pozbawiona jest zasad moralnych.

2. Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca. Reżyser łamie konwencję filmu o chorobach, dodając z offu monolog wewnętrzny bohatera cierpiącego na porażenie mózgowe (świetny Dawid Ogrodnik). Dzieło poruszające, niepozbawione ciepła i humoru.

3. Ida, reż. Paweł Pawlikowski. Zdaniem jury najlepszy film festiwalu w Gdyni. Początek lat 60., kandydatka na zakonnicę przed złożeniem ślubów wyrusza w podróż do przeszłości. Film mówi szeptem o tym, o czym Pasikowski w „Pokłosiu” krzyczał.

4. Wałęsa. Człowiek z nadziei, reż. Andrzej Wajda. Ani z marmuru, ani z żelaza. Wałęsa zagrany brawurowo przez Roberta Więckiewicza jest człowiekiem z krwi i kości.

5. Papusza, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze. Film o przeklętej (przez swoich) romskiej poetce. Jednocześnie elegia na odejście kultury, po której zostało niewiele śladów. Autorzy „Papuszy” próbują ocalić je od zapomnienia.

6. W imię..., reż. Małgorzata Szumowska. Andrzej Chyra przejmująco zagrał księdza, którego wręcz boli głębokie poczucie samotności. Ponadto jest homoseksualistą. Pewnie gdyby film powstawał dzisiaj, bohaterem byłby ksiądz pedofil.

7. Imagine, reż. Andrzej Jakimowski. Opowieść o nauczycielu stosującym ryzykowne metody, dzięki którym niewidomi będą mogli więcej zobaczyć, zmienia się w wielką metaforę.

8. Płynące wieżowce, reż. Tomasz Wasilewski. Chłopak ma dziewczynę i chłopaka, czyli trójkąt nieco bardziej skomplikowany. Świetne trio aktorskie: Mateusz Banasiuk, Bartosz Gellner i w szczególności Marta Nieradkiewicz.

9. Układ zamknięty, reż. Ryszard Bugajski. Bohaterów wchodzących do biznesu jest trzech, jak w „Ziemi obiecanej”. Film opowiadający autentyczną historię niszczenia młodych przedsiębiorców przez tytułowy układ.

10. Bilet na Księżyc, reż. Jacek Bromski. Kino drogi w realiach PRL. Starszy brat odprowadza młodszego do wojska, zarazem wprowadzając go w dorosłe życie.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Filmy w kraju"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną