Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

DVD/Blu-Ray

HITY 2013. DVD/Blu-Ray

Wzorcowo wydana kolekcja oprócz trzech legendarnych fabuł zawiera pełnometrażowe dokumenty, archiwalia i komentarze specjalistów. Wzorcowo wydana kolekcja oprócz trzech legendarnych fabuł zawiera pełnometrażowe dokumenty, archiwalia i komentarze specjalistów. materiały prasowe
To kopalnia wiedzy, pasji, błyskotliwych skojarzeń i rzadko spotykanej odwagi myślenia zmieniającej nasze patrzenie na sztukę.materiały prasowe To kopalnia wiedzy, pasji, błyskotliwych skojarzeń i rzadko spotykanej odwagi myślenia zmieniającej nasze patrzenie na sztukę.
Jeden z najmocniejszych filmów minionego sezonu, składający się z trzech odrębnych opowieści o losach dysfunkcyjnej rodziny.materiały prasowe Jeden z najmocniejszych filmów minionego sezonu, składający się z trzech odrębnych opowieści o losach dysfunkcyjnej rodziny.

1. James Dean. Ultimate Collector’s Edition. Blu-Ray, wyd. Galapagos. Niedługo minie 60 lat od debiutu fabularnego Jamesa Deana. Przedwcześnie zmarły aktor wciąż jest symbolem frustracji i wyalienowania kolejnych pokoleń amerykańskich outsiderów. Uosabiał na ekranie wrażliwość, romantyzm, idealizm, poszukiwanie wartości i rozczarowanie postawą rodziców, którzy wcale nie byli od granych przez niego postaci mądrzejsi, ani szczęśliwsi. Wzorcowo wydana kolekcja oprócz trzech legendarnych fabuł z udziałem Deana zawiera dwa pełnometrażowe dokumenty poświęcone artyście, liczne archiwalia i komentarze specjalistów w tym pracowników studia Warner, z którym był związany. Długo oczekiwany prezent dla fanów kina.

2. Lech Majewski. Kolekcja. DVD, wyd. Galapagos. Komplet filmowych dokonań jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina. Od debiutanckiego „Rycerza” po głośny i wielokrotnie nagradzany „Młyn i krzyż”. W sumie 11 zaskakujących estetycznie eksperymentów poszerzających granice kina i wyobraźni, o których rozpisują się z uznaniem największe autorytety światowej krytyki.

3. Andrzej Wajda. Arcydzieła Polskiego Kina, DVD, wyd. Telewizja Kino Polska. Spośród kilku dostępnych na rynku kolekcji filmowych Andrzeja Wajdy ta wyróżnia się tym, że trzy klasyczne pozycje w dorobku mistrza: „Człowiek z marmuru”, „Bez znieczulenia” i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Człowiek z żelaza” po raz pierwszy ukazują się w wersji zrekonstruowanej cyfrowo, za co słowa uznania należą się m.in. specjalistom Cyfrowego Repozytorium Filmowego. Doskonała jakość obrazu, poprawiony dźwięk pozwalają na nowo docenić geniusz Wajdy. Zbiór zawiera dodatkowo piękny dokument „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!” nakręcony przez czwórkę młodych adeptów Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii  na planie „Katynia”.  

4. Czas Apokalipsy, Blu-Ray, wyd. Kino Świat. Nowa, dłuższa o 49 minut wersja „Czasu Apokalipsy” zatytułowana „Czas Apokalipsy. Powrót” wzbudziła powszechny zachwyt, przybliżając jeszcze bardziej surrealistyczny koszmar zapomnianej nieco wojny w Wietnamie. Hipnotyczną operę na temat tajemnicy szaleństwa i zła Coppola kręcił przez 238 dni. Martin Sheen grający kapitana Wilarda doznał prawie śmiertelnego ataku serca na planie. Ogolony na łyso Marlon Brando w roli opętanego przez demony Kurtza nie był przygotowany do zdjęć, zmagał się z nadwagą i myślał tylko o tym, żeby przerwać pracę. Wydanie specjalne pozwala porównać obie wersje. Zawiera też 95-minutowy dokument „Apokalipsa filmowca” przypominający okoliczności powstawania arcydzieła.

5. The Story Of Film. Odyseja filmowa, DVD, wyd. Gutek Film. O Marcu Cousinsie krytyku filmowym i reżyserze mało kto do tej pory słyszał. Zrobiło się o nim głośno dopiero, gdy przedstawił na wielu festiwalach (również na Nowych Horyzontach) realizowaną przez 6 lat piętnastogodzinną, autorską wizję historii kina, ukazaną z perspektywy innowacji (nowych idei i pomysłów artystycznych) oraz rozwoju technologicznego. To kopalnia wiedzy, pasji, błyskotliwych skojarzeń i rzadko spotykanej odwagi myślenia zmieniającej nasze patrzenie na sztukę. Każdy kto interesuje się kinem musi to zobaczyć.

6. Trylogia o cnotach Ulricha Seidla, DVD, wyd. Against Gravity. Jeden z najmocniejszych filmów minionego sezonu, składający się z trzech odrębnych opowieści o losach dysfunkcyjnej rodziny. Austriacki prowokator Ulrich Seidl miał pierwotnie zamiar zrobić coś skromniejszego lecz po obejrzeniu materiałów wyłoniła mu się wizja rajsko-diabelskiej trylogii o złudzeniach, jakim jego bohaterki ulegają, szukając szczęścia. Robi to kolosalne wrażenie, szkoda tylko, że wydanie nie zawiera żadnych materiałów dodatkowych.

7. JFK, Blu-Ray, wyd. Imperial-Cinepix. Epicki, kontrowersyjny film o zabójstwie prezydenta Kennedy’ego Olivera Stone’a  rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat słynnego morderstwa dokonanego przez Lee Harveya Oswalda w Dallas. Reżyser uwierzył w teorię spiskową, wedle której za zabójstwem JFK stało kilku ludzi i organizacji. Wszystko to logicznie objaśnił i pokazał na ekranie i dziś jego wizja – choć wciąż nie mająca oparcia w twardych faktach - uchodzi za wielce prawdopodobną. Magia kina w politycznym wydaniu.

8. Wyprawa Kon Tiki, DVD, wyd. Monolith. Wielka szkoda, że ten nominowany w 2013 roku do Oscara norweski film nie był rozpowszechniany w kinach. Mały ekran nie specjalnie pozwala docenić jego rozmach produkcyjny, dobrze jednak, że w ogóle został przez dystrybutora dostrzeżony i wydany na płytce. Szaleńcza wyprawa przez Pacyfik nie umiejącego pływać naukowca Thora Heyerdahla była wielokrotnie filmowana, lecz widowiskowy dramat Joachima Roenninga oraz Espena Sandberga wydaje się na tym tle bodaj największym dokonaniem. Przykład dojrzałej opowieści psychologicznej z artystycznymi ambicjami i efektami specjalnymi.

9. Belmondo, DVD, wyd. Kino Świat. Solidny zestaw ciekawszych osiągnięć francuskiej legendy kina zafundowany z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Znajdziemy tu m.in. kultowego „Zawodowca”, śmiesznego „Dublera” oraz mniej znanego „Obrońcę” na podstawie kryminału Georges’a Simenona. W sumie 7 wartych przypomnienia rozrywkowych pozycji przeważnie wcześniej nie wydawanych na DVD.

10. Inny Świat, DVD, wyd. Narodowy Instytut Audiowizualny. Piękny dokument Doroty Kędzierzawskiej o Danucie Szaflarskiej w pięknym opakowaniu z dodatkiem mini książeczki zawierającej czarno-białe rodzinno-pamiątkowe zdjęcia wspaniałej aktorki. Niektóre z nich nie zostały wykorzystane w filmie. Wszystkie są opatrzone celnymi, reżyserskimi komentarzami, przetłumaczonymi również na angielski.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. ${issuePage}
Oryginalny tytuł tekstu: "DVD/Blu-Ray"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pusty Kościół. To już jest krach

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.

Joanna Podgórska
04.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną