Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Opowiadam, nie pouczam

Władysław Pasikowski o patriotyzmie i płk. Kuklińskim

W dyskusji o Kuklińskim rzecz sprowadza się do pytania, czy PRL była suwerennym państwem czy 17 republiką ZSRR? W dyskusji o Kuklińskim rzecz sprowadza się do pytania, czy PRL była suwerennym państwem czy 17 republiką ZSRR? Marcin Makowski/www.makufly.com
Rozmowa z Władysławem Pasikowskim, reżyserem filmu „Jack Strong”, o pułkowniku Kuklińskim, patriotyzmie i zdradzie.
Plakat zwiastujący wejście filmu do kin 7 lutego 1914 r.Vue Movie/materiały prasowe Plakat zwiastujący wejście filmu do kin 7 lutego 1914 r.

Janusz Wróblewski: – Pierwszy raz usłyszał pan o pułkowniku Kuklińskim…
Władysław Pasikowski: – Nie pamiętam, pewnie gdy sąd skazał go zaocznie na karę śmierci. Ale naprawdę usłyszałem o nim, gdy przyjechał do Polski po kasacji wyroku i pojawiał się w telewizjach w takiej nieprawdopodobnej stylizacji, że wątpiłem, czy jest prawdziwy.

Dlaczego staje pan w obronie płk. Kuklińskiego?
Ten film, oprócz tego, że jest mój, jest także autorskim projektem producenta, pani Sylwii Wilkos. Gdy zaproponowała mi napisanie scenariusza, a później wyreżyserowanie go, to powiedziałem, że wstrzymam się z odpowiedzią, dopóki nie wyrobię sobie opinii o pułkowniku, którym wcześniej nigdy się nie interesowałem. Po przeczytaniu setek stron dostępnych i odtajnionych dokumentów zrobiłem najuczciwszy, jak umiałem, film opowiadający prawdziwą historię pułkownika.

Wiele faktów związanych z działalnością pułkownika jest objętych przez Amerykanów ścisłą tajemnicą, więc o jakiej prawdzie mówimy?
O tej, która wyłania się z przesłuchań prowadzonych przez polską prokuraturę, i to zarówno osób życzliwych pułkownikowi, jak i mu wrogich, w tym gen. Jaruzelskiego.

Czy płk Kukliński „zdradził ojczyznę”?
Nie.

Skąd ta pewność?
Jako reżyser muszę nakręcić skomplikowany film w 30 dni. Nie mogę mieć wątpliwości, jak nie przymierzając Tarkowski, który „Solaris” nakręcił dwa razy, bo mu się pierwszy nie podobał.

Płk. Kuklińskim kierowały inne motywy niż Jerzym Pawłowskim, słynnym polskim szermierzem, który również szpiegował na rzecz Amerykanów?
Nie potrafię odpowiedzieć, bo nie znam przypadku Jerzego Pawłowskiego.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowiadam, nie pouczam"
Reklama