Apki, które nas uzależnią

Życie w aplikacji
Miały pomagać w kontakcie ze światem. Zamiast tego podbijające świat aplikacje zaczynają ten kontakt zastępować.
Czego w aplikację opakować się nie da, traci znaczenie.
Zia Soleil/Getty Images/FPM

Czego w aplikację opakować się nie da, traci znaczenie.

Do jednego z wykładowców Harvardu po zajęciach podszedł „bystry i nieco agresywny student, wymachując przy tym smartfonem”. Młodzieniec chciał porozmawiać o wpływie nowoczesnych technologie na edukację, w tym szczególnie o reformach, jakie w systemie edukacji trzeba będzie wprowadzić, jeśli chce się nadążyć za pędzącą rzeczywistością. A tak naprawdę chłopak domagał się odpowiedzi na proste pytanie. Na co mu zakuwać belferskie gawędy, gdy w jego dłoni spoczywa cała wiedza świata, a wyszukiwarki internetowe już nie tylko odpowiadają na pytania, ale same je podpowiadają? Wykładowca zastanowił się chwilę. Po czym skwapliwie przyznał, że telefony faktycznie potrafią odpowiedzieć na wszystkie pytania – z wyjątkiem tych ważnych.

Prof. Howard Gardner wspomina to wydarzenie we wstępie do wydanej właśnie książki „The App Generation” (Poko­lenie apki). Na kolejnych stronach wspólnie z prof. Katie Davis z University of Washington zastanawiają się, jak ową tytułową generację aplikacji ukształtują urządzenia wspomagające niemal wszystkie codzienne czynności? Jak na relacje młodych wpłynie to, że realizują je w dużej mierze przez krótkie wiadomości tekstowe? Jak na postrzeganie siebie i innych wpłynie przyjęcie polubień za wyznacznik popularności, akceptacji i głównej waluty internetu? Jak serwisy społecznościowe zmienią społeczne rytuały?

Bo osoby dorastające w XXI w. – zauważają autorzy – nie tyle zanurzone są w morzu aplikacji, co wręcz patrzą na świat poprzez ich pryzmat.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną