Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Niemen, którego nie ma

Zrozumieć Czesława Niemena

Ray Charles, Otis Redding, Wilson Pickett i James Brown - to byli główni idole Czesława Niemena. Ray Charles, Otis Redding, Wilson Pickett i James Brown - to byli główni idole Czesława Niemena. Marek A. Karewicz / EAST NEWS
Mija 10 lat od śmierci Czesława Niemena, a wciąż nie do końca wiadomo, jak jego twórczy dorobek zmienił polską muzykę popularną i co znaczył na tle tendencji światowych.
Popiersie Czesława Niemena w Alei Gwiazd w Kielcach.Paweł Cieśla/Wikipedia Popiersie Czesława Niemena w Alei Gwiazd w Kielcach.

 

Od stycznia 2004 r. do dziś częściej komentowano kłótnie rodziny artysty z dziennikarzami, wydawcami, organizatorami imprez muzycznych, niż debatowano o znaczeniu jego twórczości. Na zeszłorocznym festiwalu opolskim wystąpiła Natalia Niemen z dość niekonwencjonalną wersją przeboju „Dziwny jest ten świat”, którą część opinii skrytykowała. Natomiast sama Natalia przy okazji zapowiedzi koncertu, który ma się odbyć w marcu tego roku w Lublinie z okazji 10 rocznicy śmierci jej ojca, oświadczyła: „Z jednej strony zdaję sobie sprawę z brudu tego łez padołu, lecz z drugiej niemal codziennie dziwię się ludzkiej głupocie, wyrafinowaniu i zdolności do czynów niemieszczących mi się w głowie”.

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemen, którego nie ma"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >