Kultura

Twarz centrum

Mea pulpa

Magdalena Różczka Magdalena Różczka Dariusz Gałązka / AKPA
Kolejny sukces zdolnej aktorki. Magda Różczka, kobieta o głosie wróżki, została twarzą Centrum Handlowego w Gliwicach. Wcześniej twarzami tej placówki były Magda Mołek i Agnieszka Włodarczyk. W czasach gdy tak intensywnie napiera i lewica, i prawica, dobrze być twarzą centrum.

• Skandalem i protestami powitała ojczyzna nowy film Roberta Glińskiego zatytułowany „Kamienie na szaniec”. Reżyser tłumaczy się, że nie zrobił wiernej adaptacji, tylko autorską wariację. Najwięcej gromów ściąga scena seksu Rudego z dziewczyną. To totalna bzdura. Wszyscy wiemy, że rudzi nie mają dziewczyn.

• Dla niektórych wzór dziennikarstwa, dla innych telewizyjno-twitterowy troll. Jarosław Kuźniar postanowił zaskoczyć zarówno swoich fanów, jak i wrogów, i poprowadzi nowy program zatytułowany „Poza szlakiem. Kuźniar w Rio”. Jarek pojedzie do Brazylii i, rozczarowując połowę swej widowni, wróci.

Szymon Majewski, swojego czasu najpopularniejszy krajowy komik, w ciągu jednego miesiąca zmienił się w najpopularniejszego krajowego bezrobotnego. Szymon przestał pracować w Radiu Eska. Jego działania internetowe podpowiadają, że teraz będzie filozofem i moralistą. To dobrze. Wreszcie jest naprawdę śmieszny.

• Wyobraźcie sobie Paryż bez wieży Eiffla, Nowy Jork bez Statui Wolności czy Świebodzin bez Jezusa. A my musimy. Lech Wałęsa zgolił wąsy. Historyczne wąsy, które gwarantowały ciągłość polskich przemian, odeszły. Taa, zgolił, zgolił. Spójrzmy na to wydarzenie z perspektywy naczelnego „Super Expressu”. Po prostu łysieje.

• To może być hit. Agnieszka Pilaszewska, aktorka  i scenarzystka, poprowadzi własny show w telewizji TVN Style. W programie zatytułowanym „Słodka rywalizacja” rodzinne duety będą piec ciasta z wylosowanych składników, a tak zwana gwiazda będzie je oceniać. Znając polski szoł biznes, prędzej skończą się składniki niż gwiazdy.

• To było prawdziwe wydarzenie. Robert Lewandowski znów strzela gole. I to Ruskim z Zenit St. Petersburg, i to na delegacji. Niestety, dla Borussii Dortmund. Ale może Polacy tak już mają, że jak tylko słyszą za plecami język niemiecki, a przed sobą rosyjski, to odruchowo strzelają.

• Od czasu historycznego sukcesu Edyty Górniak podczas Eurowizji 1994, gdzie zwyciężyła, zajmując drugie miejsce, nikt nie powtórzył jej sukcesu. Teraz to się zmieni. Polskę będą reprezentować Donatan i Cleo z utworem „My, Słowianie”. Każdy, kto widział teledysk, wie, że o to zwycięstwo będziemy walczyć, ile tchu w piersiach. Czyli na okrągło.

• Bohaterem minionego tygodnia został Jacek Kurski i jego słit focia, zwana także samoje...ką na Majdanie. Dzięki internautom poseł Kurski szybko wylądował na Księżycu, w kosmosie, w Jałcie i tym samym coraz mniejsza jest szansa, że wyląduje w podręczniku do historii.

• Telewizja Trwam w natarciu. Tym razem czarna stacja chce pozyskać młodzież i wprowadziła na antenę magazyn zatytułowany „Westerplatte młodych”. To bardzo dobry pomysł. Z doświadczenia wiemy, że program o takiej nazwie będzie się na antenie bronił tylko tydzień. A potem skapituluje.

Cezary Pazura, aktor wybitny i popularny, co zdarza się coraz rzadziej, wypowiedział się na temat pojedynku pomiędzy Dodą a Agnieszką Szulim: „Piosenkarka wypłaciła redaktorce z liścia za swe krzywdy”. Następnie dowodzi, że takie jest stare prawo sprawiedliwości podwórkowej. Jak widać Czarek nie zszedł jeszcze mentalnie nie tyle z podwórka, co z planu filmu „Psy”.

• Do kin znowu wracają „Popioły” Andrzeja Wajdy. 26 lutego odbyła się premiera cyfrowo odrestaurowanego filmu z 1965 r. Do legend produkcji należy ta, że poważne obrażenia odniósł prawdziwy koń. Dziś wspominamy to z rozrzewnieniem, bo w trakcie oglądania współczesnych filmów obrażenia odnosi widz.

• Zespół, który odnosi sukcesy na całym świecie, tradycyjnie ma kłopoty we własnej ojczyźnie. Grupa Behemoth, notowana ostatnio na 34 miejscu listy sprzedaży „Billboardu”, nie może zagrać koncertu w Kielcach. Gratulujemy. Kielce od 4 lipca 1946 r. tradycyjnie kojarzą nam się z tolerancją.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Kultura; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Twarz centrum"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną