Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Zdecydowanie Górecki

„Tansman Epizody” – pośmiertna symfonia

Andrzej Boreyko poprowadził IV Symfonię w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Andrzej Boreyko poprowadził IV Symfonię w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Łukasz Prewłocki/culture.pl
Nie ma wątpliwości: długo oczekiwana i pełna ekstremów IV Symfonia „Tansman Epizody”, której prawykonanie odbyło się 12 kwietnia w Londynie, to dzieło Góreckiego.

Czekano na ten utwór z ciekawością, ale i niepokojem. Wiadomo było, że zmarły w 2010 r. Henryk Mikołaj Górecki pozostawił go w wersji skróconej partytury, ze wskazówkami dla syna Mikołaja, również kompozytora, którego zobowiązał do rozpisania pełnej wersji. Oryginał widziało niewielu, m.in. Janis Susskind z firmy Boosey&Hawkes, wydawcy Góreckiego. – Materiał muzyczny w całości jest autorstwa ojca, a instrukcje dotyczące temp, dynamiki czy instrumentacji są bardzo dokładne – zapewnia.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Kultura; s. 109
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdecydowanie Górecki"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022