Kultura

Cannes à la Majdan

Złota Palma dla Ceylana

Główną nagrodę w Cannes wręczali Nuriemu Ceylanowi Quentin Tarantino i Uma Thurman. Główną nagrodę w Cannes wręczali Nuriemu Ceylanowi Quentin Tarantino i Uma Thurman. Patrice Lapoire/Serge Haouzi/Reuters / Forum
Rosyjska samokrytyka wzbudzała ciekawość, „Rosjanin” Depardieu w roli seksmaniaka – odrazę. „Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana w pełni zasłużył na Złotą Palmę.
Akcja „Zimowego snu” rozgrywa się w bajkowej Kapadocji.Festival de Cannes/materiały prasowe Akcja „Zimowego snu” rozgrywa się w bajkowej Kapadocji.

Odbierając nagrodę, wzruszony Nuri Bilge Ceylan dedykował ją młodym Turkom, którzy zginęli w ubiegłym roku w antyrządowych zamieszkach. Jego film to opowieść o aroganckim pisarzu i byłym aktorze, o wyniosłości i braku empatii doprowadzających jego małżeństwo do rozpadu. Z drobnych, pozornie błahych incydentów – takich jak rozbicie szyby samochodu przez dziecko z ubogiej rodziny i odmowy przeprosin za ten czyn – reżyser wysnuwa wielopoziomową, skomplikowaną psychologicznie medytację o podziałach klasowych, dumie i upokorzeniu, które niszczą więzi.

Polityka 22.2014 (2960) z dnia 27.05.2014; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Cannes à la Majdan"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021