Nagroda Architektoniczna POLITYKI dla Służewskiego Domu Kultury

Nowoczesność w Domu i zagrodzie
Znamy już zwycięzcę trzeciej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI, przyznanej za 2013 r. W tajnym głosowaniu 13-osobowego jury wygrał kameralny Służewski Dom Kultury.
Wejście do Służewskiego Domu Kultury.
Marcin Czechowicz/Architektura-Murator

Wejście do Służewskiego Domu Kultury.

Rozrzucone nieduże budynki domu kultury przypominają wariację na temat chłopskiego gospodarstwa.
Juiusz Sokołowski

Rozrzucone nieduże budynki domu kultury przypominają wariację na temat chłopskiego gospodarstwa.

Perfekcyjnie udało się w tym projekcie połączyć prostotę z wyrafinowaniem.
Marcin Czechowicz/Architektura-Murator

Perfekcyjnie udało się w tym projekcie połączyć prostotę z wyrafinowaniem.

materiały prasowe

Członkowie jury wielokrotnie podkreślali, jak trudno wybierać między obiektami tak różnymi jak te, które znalazły się w finałowej piątce. Od kameralnej prywatnej nadmorskiej rezydencji po ogromne, imponujące, budowane latami gmachy będące siedzibami ważnych instytucji kulturalnych. W każdym finaliście dostrzeżono jednak walory uprawniające go do starań o zwycięstwo. Dom nad morzem to mądra alternatywa dla zalewającej rynek oferty deweloperskiej oraz tzw. katalogowych projektów gotowych w stylu „całuśny dworek polski”. Skrzydło Biblioteki Raczyńskich – przykład najwyższej kultury projektowania i wzorcowych wręcz rozwiązań architektonicznych, które stawiane będą studentom za wzór przez wiele dziesięcioleci. Siedziba Nowego Muzeum Śląskiego – projekt odważny i pełen rozmachu, uwzględniający kontekst urbanistyczno-historyczny otoczenia i kulturowy miasta.

I wreszcie dwie kandydatury, które znalazły najsilniejsze wsparcie wśród jurorów. Muzeum Historii Żydów Polskich chwalono za symbolikę i wpisanie się w mieszkaniowe otoczenie. Za niezwykłe połączenie skromności na zewnątrz z dekonstruktywistycznym rozmachem wnętrz. I za to, że jeszcze nieotwarty stał się już ikoną miasta. Najwyraźniej tę opinię musieli podzielać nasi czytelnicy, bo w internetowym plebiscycie uznali właśnie tę realizację za najciekawszą w 2013 r.

Zwycięzcą jest...

Jury zdecydowało jednak inaczej i po bardzo burzliwej dyskusji wybrało na zwycięzcę Służewski Dom Kultury połączonych sił dwóch pracowni: WWAA oraz 137kilo. Realizację dość kameralną (koszt budowy to 16 mln zł), będącą efektem konkursu rozstrzygniętego w 2008 r. Analizując ten projekt, jurorzy zwrócili uwagę na kilka jego walorów. Przede wszystkim na społeczny kontekst. Od wielu lat dawne osiedla mieszkaniowe są społecznie degradowane. Co najwyżej dociepla się budynki z wielkiej płyty lub arogancko dogęszcza atrakcyjnie położone osiedla „plombami” biurowymi i apartamentowcami. Jedynym symbolem „nowoczesności” staje się wszechobecna pasteloza. Służewska realizacja jest godną szacunku próbą przywrócenia zdegradowanej miejskiej przestrzeni atrakcyjnych funkcji podanych w najlepszej architektonicznie oprawie.

To także bardzo udana próba wpisania się w rozliczne lokalne konteksty. Rozrzucone nieduże budynki domu kultury (stało się to możliwe dzięki umieszczeniu części pomieszczeń w podziemiach) przypominają wariację na temat chłopskiego gospodarstwa, a efekt ten wzmacnia organizacja terenu wokół – z warzywniakiem i zagrodą dla zwierząt. To nawiązanie do dawnych funkcji tego terenu, będącego jeszcze cztery dekady temu wiejską enklawą. Skala i struktura całości wchodzi w dobre przestrzenne relacje zarówno z nieodległym blokowiskiem, jak i znajdującymi się po jego drugiej stronie terenami zielonymi. Perfekcyjnie udało się w tym projekcie połączyć prostotę z wyrafinowaniem, kulturę z naturą, dbałość o szczegół ze spójną wizją całości, dbałość o funkcje wypoczynku czynnego i biernego. Nie ulega wątpliwości, że powołano do życia miejsce, które jest przyjazne, zapraszające, wręcz przytulne, a równocześnie o zdyscyplinowanej i dalekiej od schlebiania gustom architekturze. Pozytywne emocje z pewnością wzmacnia dodatkowo podstawowy materiał budowlany – drewno.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną