Kultura

Warszawa 1944 – Warszawa 2014

materiały prasowe
Okrągłą 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzą także artyści. Oto wybór najciekawszych wydarzeń do obejrzenia na scenie, w kinie i w galerii.

• 1 sierpnia na Stadionie Narodowym odbędzie się pokaz specjalny wyczekiwanej superprodukcji Jana Komasy „Miasto 44”. Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy muszą dorosnąć do bohaterstwa, stanąć do walki w obronie ideałów. Film do dystrybucji kinowej wejdzie 19 września.

• 1 sierpnia odbędzie się premiera dokumentu „most63”, na który składają się 63 miniatury z wypowiedziami mieszkańców Warszawy z pokolenia powstańców i pokolenia ich prawnuków, w których przedstawiają swoje definicje takich pojęć, jak „rodzina”, „samotność” czy „szczęście”. Dokument zostanie zaprezentowany w Warszawie (w auli Politechniki Warszawskiej będzie pokazywany przez 63 dni), Berlinie i Moskwie oraz na stronie www.most63.pl.

• Berlińczycy będą mogli w tym roku obejrzeć także wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”, którą 29 lipca otworzą prezydenci Polski i Niemiec. Przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundację Topografia Terroru w Berlinie i Ambasadę RP w Berlinie ekspozycja mieści się w miejscu szczególnym – dawnej głównej siedzibie dowództwa SS i gestapo. Zaś w Muzeum Powstania Warszawskiego od 23 lipca można zwiedzać wystawę „Ślady. Rzecz o pamięci” – opowieści o ludziach, którzy przeżyli okupację, i przedmiotach, które ocalały z tego czasu.

• Od 2 do 5 sierpnia w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można oglądać „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, spektakl/oratorium według dzieła Mirona Białoszewskiego w reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego i udziałem reżyserki oraz pięciorga śpiewaków operowych.

Polityka 31.2014 (2969) z dnia 29.07.2014; Afisz. Premiery; s. 65
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną