Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kontrola paszportowa

Wystawy laureatów Paszportów POLITYKI

Polityka
Tegoroczna jesień wyjątkowo obrodziła wystawami laureatów Paszportów POLITYKI.

Tegoroczna jesień wyjątkowo obrodziła wystawami laureatów Paszportów POLITYKI. Przed kilku dniami zakończyła się osobliwa (jak wszystko, co robi) plenerowa quasi-retrospektywa Roberta Kuśmirowskiego w Kielcach, ale nadal możemy oglądać dzieła kolejnej piątki nagrodzonych przez nas artystów. Dwie ekspozycje prezentują malarstwo. W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki pokazywanych jest 25 obrazów Leona Tarasewicza, pochodzących ze zbiorów słynnego kolekcjonera Krzysztofa Musiała (do 2 listopada). To sentymentalna podróż do lat 80. XX w., kiedy to artysta tworzył pejzaże niezapowiadające jeszcze jego późniejszych malarskich eksperymentów. Z kolei w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmińskiej przegląd obrazów Jarosława Modzelewskiego, powstałych w ostatniej dekadzie (do 21 listopada). Poetycki świat wykreowany przez twórcę w swej najbardziej klasycznej odsłonie.

Pozostałe wystawy można oglądać w stolicy. Największą niespodziankę zafundował miłośnikom swej sztuki Mirosław Bałka. Po 15 latach powrócił do Galerii Foksal, z którą związane były początki jego wielkiej kariery i w której pomiędzy 1991 a 1999 r. miał pięć indywidualnych wystaw. Tym razem w instalacji in situ, zatytułowanej „Luftzug”, powraca do wykorzystywanego już w przeszłości parokrotnie motywu tunelu (do 31 października). Z kolei Nicolas Grospierre wraz z żoną Olgą Mokrzycką-Grospierre w galerii BWA Warszawa zrealizowali projekt „Szkiełko w oku” (do 8 listopada). Jej obrazy i jego instalacje optyczne dialogują ze sobą, wspólnie zgłębiając fenomen kryształu. I wreszcie nasza ostatnia laureatka Aneta Grzeszykowska, której najnowszą pracę „Selfie” można oglądać w Galerii Raster (do 15 listopada). To kolejna bezkompromisowa praca artystki, która korzystając ze sprawdzonych już wcześniej wielokrotnie środków wyrazu (lalka, fotografia) i ulubionych wątków (cielesność, tożsamość, wizerunek własny, iluzja), kreuje kolejną wariację na temat samej siebie.

Polityka 42.2014 (2980) z dnia 14.10.2014; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Kontrola paszportowa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną