Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Komiksy

HITY 2014. Komiksy

Markus Färber, „Reprobus” Markus Färber, „Reprobus” materiały prasowe
Jacques Tardi, „To była wojna okopów”materiały prasowe Jacques Tardi, „To była wojna okopów”
Baru, „Autostrada słońca”materiały prasowe Baru, „Autostrada słońca”

1.

Markus Färber, „Reprobus”, Kultura Gniewu. Młody niemiecki autor przywołuje średniowieczną legendę o św. Krzysztofie, by w fascynujący sposób opowiedzieć o współczesności. Doskonałej warstwie graficznej towarzyszy symboliczna i mitologiczna opowieść.

2.

Jacques Tardi, „To była wojna okopów”, Centrala. Pierwsza wojna światowa z punktu widzenia zwykłych żołnierzy. Tardi udowadnia, że niezależnie od strony konfliktu prości ludzie są zawsze przegrani i traktowani przez polityków jak mięso armatnie.

3.

Raymond Briggs, „Ethel i Ernest. Prawdziwa historia”. Wydawnictwo Komiksowe. Briggs, przedstawiając losy swoich rodziców, ukazał losy całego pokolenia Brytyjczyków wchodzących w dorosłość tuż przed drugą wojną. „Ethel i Ernest” to stoicka pochwała zwykłego rodzinnego życia, opartego na wzajemnej trosce i drobnych, ale wiele znaczących gestach.

4.

Jacek Świdziński, „Zdarzenie 1908”, Kultura Gniewu. Tołstoj, rosyjski carewicz, Dzierżyński i Tesla spotykają się na Syberii. Doskonała, pełna błyskotliwego i subtelnego poczucia humoru opowieść o tajemnicy meteorytu tunguskiego. Świdziński zanosi się na następcę Mrożka i Butenki.

5.

Baru, „Autostrada słońca”, Timof i cisi wspólnicy. Dwóch francuskich nastolatków – Arab i biały – wpadają w tarapaty, zadzierając z lokalnym ruchem prawicowym. Baru doskonałe łączy problematykę polityczną z sensacyjną fabułą.

6.

Guy Delisle, „Kroniki Jerozolimskie”, Kultura Gniewu. Jak wygląda codzienne życie w Jerozolimie z punktu widzenia męża lekarki z NGO-su oraz ojca dwójki dzieci? Guy Delisle skupia się na codziennych problemach cywilów, absurdach i detalach. Ale dzięki temu zyskujemy świeże spojrzenie na teoretycznie znane sprawy.

7.

Seth, „Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił”, Wydawnictwo Komiksowe. Dość hermetyczny, ale jednocześnie prawdziwe egzystencjalny i erudycyjny album. Seth, znany rysownik komiksów i miłośnik sztuki obrazkowe pokazuje jak wspaniałe, a jednocześnie niebezpieczne jest nadmierne zanurzenie się w świecie fikcji i sztuki.

8. 

David Zane Mairowitz, „Jaromir 99”, Centrala. Jedna z niewielu naprawdę dobrych obrazkowych adaptacji literatury, jakie do tej pory ukazały się w Polsce. Autorzy nie dość, że nie zabili tajemniczości Kafki, to jeszcze ją uwypuklili.

9.

Krzysztof Gawronkiewicz, Marzena Sowa, „Powstanie. Za dzień. Za dwa”, Kultura Gniewu. Obok „Płaszcza Ajewskiego” najlepszy jak dotąd komiks o powstaniu warszawskim, a już na pewno najlepiej narysowany. Sowa i Gawronkiewicz przedstawiają okupacyjną Warszawę z punktu widzenia mieszkańców jednej kamienicy. Skojarzenie z „Domem” jest zatem jak najbardziej na miejscu.

10. 

Joann Sfar, „Wampir”, Timof i cisi wspólnicy. W opowieści o litewskim wampirze i jego dziewczynie mandragorze Sfar znów korzysta z żydowskiej mitologii, a jednocześnie intrygująco droczy się z popkulturowymi schematami.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Kultura; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiksy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną