Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Muzyka poważna

HITY 2014. Muzyka poważna

Henryk Mikołaj Górecki Henryk Mikołaj Górecki Czesław Czapliński / Fotonova
„Moby Dick” Eugeniusza Knapika w reżyserii Barbary WysockiejKrzysztof Bieliński/materiały prasowe „Moby Dick” Eugeniusza Knapika w reżyserii Barbary Wysockiej

1.

Prawykonanie IV Symfonii „Tansman. Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego co prawda po raz pierwszy dała się usłyszeć w Royal Festival Hall Londynie, ale polscy melomani mogli słuchać transmisji radiowej i internetowej. Polska prapremiera w 2015 r.

2.

Po raz pierwszy zabrzmiało w końcu w Operze Narodowej zamówione przez teatr jeszcze w 1999 r. dzieło „Moby Dick” Eugeniusza Knapika w reżyserii Barbary Wysockiej.

3.

W tym samym teatrze odbyła się polska prapremiera „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego (reż. Keith Warner) – prawdziwe wydarzenie muzyczne.

4.

W ramach przywracania pamięci o wybitnych twórcach w Teatrze Wielkim w Poznaniu polskie prawykonanie: „Portret” Mieczysława Weinberga (reż. David Pountney).

5.

Z tej samej półki zapoznanych polskich kompozytorów – koncertowe prawykonanie polskie dwóch dzieł scenicznych Aleksandra Tansmana w Sali Filharmonii Łódzkiej w ramach Tansman Festival.

6.

Otwarcie w Katowicach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, (architekt: Tomasz Konior). Na inauguracji wystąpił Krystian Zimerman.

7.

W ciągu dwóch miesięcy z Wielkiej Piątki światowych orkiestr w Polsce wystąpiły cztery: Filharmonicy Wiedeńscy i London Symphony Orchestra w Katowicach (nowa sala NOSPR), Chicago Symphony i Filharmonicy Berlińscy w Warszawie (Filharmonia Narodowa).

8.

Nowa siedziba Filharmonii Szczecińskiej (zaprojektowana przez Estudio Barozzi Vega z Barcelony) – w owym zaniedbanym muzycznie zakątku Polski to pierwsza tak piękna sala koncertowa. Miejscowa orkiestra musi teraz dostosować swój poziom.

9.

Rok Andrzeja Panufnika nie był ogłaszany oficjalnie, ale w Polsce odbyło się w związku z nim wiele koncertów. Najwięcej utworów wykonano na festiwalu Chopin i Jego Europa.

10.

Dużo muzyki współczesnej. Warszawska Jesień w znakomitej formie (temat: Inne instrumenty), Światowe Dni Muzyki ISCM we Wrocławiu, a także Sacrum Profanum z rezydencją Kronos Quartet.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka poważna"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną