Kultura

Mea pulpa

Powstaje film o rodzinie Beksińskich. W rolę Zdzisława ma się wcielić Andrzej Seweryn, a w rolę syna Tomasza – Dawid Ogrodnik. Obraz ma trafić do kin już w przyszłym roku. Nie bardzo wiadomo, czy będzie to dokument, kryminał, film katastroficzny czy typowe polskie kino familijne. Czyli horror.

• Nagrodzona Oscarem „Ida” u nas okazała się antypolska, antysemicka, fałszująca, manipulująca, bagatelizująca Holocaust, antychłopska, czarno-biała, upraszczająca, prymitywizująca. Narzekano, że utrwala stereotypy oraz że za mało tam Niemców. A na dodatek dwie aktorki w trakcie przyznawania statuetki poszły do kibla.

• Oto świat szybkich newsów i nie mniej szybkich pomyłek. Jeden serwis podał informacje, że Bronisław Wildstein odszedł z „wSieci” i doszedł do „Do Rzeczy”, a inny za to, że odszedł z „Do Rzeczy” i doszedł do „wSieci”. My życzymy Bronisławowi – w kontekście tego, co czasem wypisuje – żeby jak najszybciej doszedł do siebie.

• W rozkładzie jazdy PKP pojawił się pociąg Pendolino firmowany logo Programu III Polskiego Radia. Trójkowy skład rusza na trasę Kraków–Gdynia już 15 marca. Właściwie trudno odgadnąć, kto tu reklamuje kogo. Trójka to eleganckie i punktualne radio, które, podobnie jak Pendolino, mało kojarzy mi się z odjazdem.

Jarosław Kuźniar, ulubieniec Polaków, nie przestaje zadziwiać. Jarek otworzył właśnie swoją pierwszą wystawę fotografii podróżniczej. „Kuźniar. Poza szlakiem” to 18 zdjęć dziennikarza, które można obejrzeć w Szczawnicy. I to wszystko sam, bez pomocy rodziców. Pierwszy przykład resortowej sieroty.

• W marcu na antenie Fokus TV zadebiutuje kolejny filmowy hit. Tym razem będzie to serial „Sala operacyjna”. Jego twórcy pokażą najczęściej przeprowadzane w naszym kraju zabiegi i operacje. Mało tego – bez scenariusza, statystów i udawania. Jak w dobrym kryminale, bohater zginie dopiero na końcu każdego odcinka.

• Oto lista najczęściej czytanych gazet w Polsce – od początku roku. Dziennik „Fakt”, później „Tele Tydzień”, a na trzecim miejscu miesięcznik „Twój Styl”. Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 proc. Polaków nie czyta nic. Jak widać, pozostali też.

• Zapowiada się wielki sukces jurora i choreografa. Agustin Egurrola wyreżyseruje spektakl na Stadionie Narodowym w Warszawie z okazji otwarcia finału Ligi Europy UEFA. 9-minutowe widowisko odbędzie się 27 maja. Wystąpi w nim 300 uczestników, a obejrzy 190 mln widzów. No, chyba że zagrają nasi.

• Serbski zawodnik Miroslav Radović, jeden z filarów Legii Warszawa, podpisał kontrakt z drugoligowym chińskim klubem piłkarskim. Podobno za kwotę 3 mln euro. Po raz pierwszy w swej historii futbolista będzie grał w klubie, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W miejscowości, którą trudno znaleźć.

• To był dla kandydatki SLD prawdziwy szok. Magdalena Ogórek, kandydatka na prezydenta i pierwszą damę zarazem, dowiedziała się z telewizji, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski w ogóle jej nie pamięta. Pomimo odbytego stażu. Kwaśniewski niepamiętający Ogórek. Znam wielu takich, co nie pamiętają zakąski.

• To jest zmiana warty w polskiej reklamie. Duet projektantów ukrywających się pod wszystko mówiącą nazwą Bohoboco zatrudnił do swej najnowszej kampanii 80-letnią modelkę. Pani nazywa się Helena Norowicz i jest aktorką stołecznych teatrów. Teraz już wiem, że do końca życia będę się spotykał z modelkami.

• Człowiek o wielkim poczuciu humoru i niezbyt wielkim głosie wraca z nowym wydawnictwem. Artur Andrus przygotował płytę zatytułowaną „Cyniczne córy Zurychu”. Chciałem mu pogratulować osobiście kolejnego sukcesu, ale od czasu przeboju „Piłem w Spale, spałem w Pile” trudno się zorientować, gdzie spędzi najbliższe dni.

Polityka 10.2015 (2999) z dnia 03.03.2015; Kultura; s. 79
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną