Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Od baletu po Schulza

Komiksy marca 2015

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Balet i komiks to tylko z pozoru dwa odległe światy, co pokazuje Bastien Vives, nie bez powodu zaliczany przez zachodnią krytykę do najlepszych twórców młodego pokolenia. Jego „Polina” (Timof Comics,  5/6) to z jednej strony wiele wnikliwych obserwacji ze świata tancerzy, a z drugiej pełnowymiarowa, uniwersalna opowieść o determinacji, konsekwencji i artystycznym dojrzewaniu. Warstwę graficzną Vives redukuje do minimum – tła, drugie plany, architekturę sprowadza do kilku umownych kresek, a postaci to przede wszystkim kontury i zbiór czarno-białych plam. Ale ten sposób rysowania doskonale eksponuje ruch, dynamikę, gest.

Ocena: 5/6

*

Odwrotny sposób prezentowania świata przedstawionego niż w „Polinie” znajdziemy w „Martwym sezonie” (Korporacja Ha!art, 5/6). Komiks Jakuba Woynarowskiego, tegorocznego laureata Paszportu POLITYKI, to luźna adaptacja fragmentów prozy Brunona Schulza. Bardziej forma dialogu z pisarzem niż pokorna wizualizacja jego twórczości. Tekst pozostaje tu w nieustannym napięciu z obrazem – precyzyjnym, analitycznym, wręcz ikonicznym rysunkiem. Woynarowski na podstawie tekstu Schulza buduje własną graficzną narrację o współczesnym, zrujnowanym mieście, nad którym kontrolę przejmuje przyroda.

Ocena: 5/6

*

Walkę przyrody z człowiekiem prezentuje też album „Fertility” (Centrala, 3/6). Tym razem starcie przenosi się jednak na pole seksualne. Gosia Herba (rysunki, scenariusz) i Mikołaj Pasiński (scenariusz) łączą erotyczny, surrealistyczny klimat z ludowymi wierzeniami, a nade wszystko stawiają stary porządek na głowie. W tej historii człowiek staje się zwierzyną dla mieszkańców lasu. Koncept i rysunki robią wrażenie, ale sama opowieść zostaje potraktowana po macoszemu.

Ocena: 3/6

Polityka 14.2015 (3003) z dnia 30.03.2015; Afisz. Premiery; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Od baletu po Schulza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Tadeusz Gołębiewski i hotelowa gigantomania

Właściciel największej polskiej sieci hoteli Tadeusz Gołębiewski do tej pory był witany przez władze lokalne z entuzjazmem i nadzieją. Teraz ściąga też kłopoty i podejrzenia. Jego gigantomania ma powody, ale i cenę.

Joanna Solska
23.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną