„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Człowiek, który zbierał Monety

Paul Durand-Ruel: sprzedawca impresjonistów

Claude Monet, „Ogród artysty w Argenteuil”, 1873 r. Claude Monet, „Ogród artysty w Argenteuil”, 1873 r. National Gallery of Art London
Jako jeden z pierwszych uwierzył w impresjonizm, co wyglądało na obłęd, ale okazało się dobrą inwestycją. W Londynie otwarto wystawę poświęconą człowiekowi, który sprzedał światu ten uwielbiany dziś nurt malarstwa.
Edgar Degas, „Wiejskie dziewczyny kąpiące się o zmierzchu w morzu”, 1875-76 r.Archiwum prywatne Edgar Degas, „Wiejskie dziewczyny kąpiące się o zmierzchu w morzu”, 1875-76 r.

Nazywał się Paul Durand-Ruel, a jego życiorys to gotowy materiał na film. O człowieku, który kilka razy stawał się bankrutem, mimo że sprzedał w swym życiu około tysiąca obrazów Moneta. I choć dziś niemal każdy dobrze wie, kim byli Degas czy Renoir, to tylko nieliczni mają świadomość, jak bardzo byt tych wielkich malarzy zależał od tego jednego człowieka. „Bez niego umarlibyśmy z głodu, my, wszyscy impresjoniści. Zawdzięczamy mu wszystko” – zapewniał na dwa lata przed śmiercią Claude Monet.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek, który zbierał Monety"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021