Savoir-vivre: jak się zachować na koncercie

Kij w widowisko
Sezon festiwalowy przynosi nowe pomysły na to, żeby widz słuchał i oglądał, zamiast nagrywać czy robić selfie. Świat ciągle pisze w tej dziedzinie nowy savoir-vivre.
Turystki robią sobie „selfie na kiju” przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.
Thomas Elliott/Getty Images

Turystki robią sobie „selfie na kiju” przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.

Fani ze smartfonami na koncercie Davida Guetty w Londynie.
Brian Rasic/REX Shutterstock/EAST NEWS

Fani ze smartfonami na koncercie Davida Guetty w Londynie.

Festiwal Coachella odbywa się w kwietniu w Kalifornii, a Lollapaloza w Chicago w pierwszy weekend sierpnia. Organizatorzy obu tych ważnych amerykańskich imprez wprowadzili zakaz używania selfie stick – dosł. selfie na kiju – czyli kilkudziesięciocentymetrowych uchwytów na telefony do wykonywania autoportretów, które były zmorą publiczności. Podobne kroki podjęli zarządzający brytyjską halą O2 oraz stadionem Wembley.

Na liberalne przyzwyczajenia widzów reagują coraz częściej artyści. Niemiecki pianista Christian Zacharias, słysząc dzwoniący telefon komórkowy, przerwał koncert fortepianowy Józefa Haydna. Michael Gira, grając ostatnio z zespołem Swans w Gdańsku, w dosadny sposób zwrócił uwagę, że koncert to nie najlepsze miejsce na agresywny taniec albo gapienie się w telefon komórkowy. Głośna afera rozpętała się rok temu, kiedy Steven Patrick Morrissey, niegdyś wokalista The Smiths, grając w Warszawie, zszedł po 25 minutach ze sceny, podobno czując zagrożenie z powodu tego, co krzyknęli do niego fani. Z kolei w internecie można zobaczyć, jak amerykańska piosenkarka pop Beyoncé podczas jednego ze swoich show krzyczy do widza: odłóż ten cholerny telefon i śpiewaj. Marky Ramone z punkrockowego zespołu The Ramones w zamieszczonym w sieci prześmiewczym filmie proponuje smartphone swatter (ang. packa na smartfona). To siedmiocalowa płyta winylowa przyklejona do pałeczki perkusyjnej – narzędziem tym należy po prostu pacnąć mobilne urządzenie, aby wypadło z dłoni nachalnego fana. Problem odpowiedniego zachowania i rozbestwionego widza wydaje się więc szeroki i z pewnością dość palący.

Grzech braku kultury

Koncerty to wierzchołek góry lodowej. Są głośne i często wiele może tu ujść słuchaczom płazem. Chociaż są pewne objawy braku kultury, na które ciężko nie zwrócić uwagi. Jak klaskanie – bez wyczucia rytmu albo w niewłaściwym momencie.

W filharmonii klaskanie ma swój cel – generalnie właściwy moment to koniec utworu, a jeśli ktoś robi to w jego środku, oznacza to, że go nie zna i nie wie, że kompozycja jeszcze się nie skończyła – wyjaśnia dr Monika Bokiniec z Zakładu Estetyki i Filozofii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Jak zaznacza, każda z instytucji kultury historycznie zmieniała swoje funkcje, miała rozmaitych odbiorców, a w związku z tym przeobrażeniom uległy w nich sposoby zachowania. Jeszcze 20 lat temu odświętny strój w operze czy teatrze był czymś obowiązkowym, teraz – zwłaszcza jeśli nie jest to dzień premiery – coraz częściej można spotkać tam ludzi w jeansach. Opera w XVIII w. rozgrywana była na scenie jako swego rodzaju tło – w tym samym czasie bogaci siedzieli w lożach i zajmowali się swoimi sprawami, a biedni gromadzili się na klepisku. Wiele utworów kompozytorów klasycznych, których dzisiaj słucha się z nabożną czcią, kiedyś było granych do przysłowiowego kotleta – tak jest chociażby z większością kompozycji Mozarta, którego dzieła były muzyką tła, towarzyszącą spożywaniu posiłków.

Kino od początku istnienia różniło się od opery czy filharmonii. Było czymś powszechniejszym, dostępnym dla biedniejszych warstw społecznych. – Są teorie, które mówią, że jeśli obcujemy z dziełami kultury wysokiej, trzeba przyjąć pewną postawę, aby w pełni ich doświadczyć – tłumaczy dr Bokiniec. – Należy nastawić się na przeżywanie dzieła – powinien nastąpić cały rytuał związany z przyjściem do szatni, pobraniem numerka, wypiciem napoju we foyer, rozmową, udaniem się na swoje miejsce, a wreszcie obejrzeniem spektaklu. To wszystko wprowadza nas w odpowiedni stan psychiczno-emocjonalny, który pozwala stać się „prawdziwym widzem”.

Inaczej zatem sprawy się mają, gdy na scenie stoją żywi aktorzy, inaczej jest w kinie, gdy oglądamy film z nośnika. Krytyk i dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk zdążył się już przyzwyczaić do obecności coli i popcornu w multipleksach. Ale kina studyjne rządzą się, jego zdaniem, innymi prawami: – Chrupanie popcornu w multipleksie jest częścią wspólnotowego doświadczenia, ale wyznacznikiem powinno być to, na jaki obraz idziemy. Beztroska konsumpcja przy oglądaniu takich obrazów, jak „Raj: Nadzieja” czy „Wilgotne miejsca”, byłaby dla mnie co najmniej dziwna.

Uczestnictwo w kulturze wciąż jest postrzegane jako coś odrębnego od codziennego życia, zwłaszcza dotyczy to miejsc związanych z tzw. kulturą wyższą. Z drugiej strony, umasowienie kultury, osadzanie koncertów i spektakli w nowym kontekście sprawia, że widownia się różnicuje – muzyka klasyczna jest prezentowana w klubach, opery są wystawiane na placach miast, a spektakle teatralne w parkach. Opuszczenie murów instytucji i upowszechnienie sprawia, że coraz trudniej oczekiwać od niejednorodnej publiczności sztywnych zasad odbioru, coraz częściej ulegają one zróżnicowaniu poprzez więcej przyzwoleń i zróżnicowane reakcje. Największe stonowanie w odbiorze ma miejsce w operze i teatrze, potem w filharmonii, a na końcu na koncercie np. rockowym, gdzie na ciągłe klaskanie i krzyk podczas utworów panuje największe przyzwolenie. Najgorszym współczesnym wrogiem artystów, ale i widzów, są jednak telefony komórkowe.

Grzech nowych technologii

Gdy pracujemy nad zbudowaniem odpowiedniego napięcia na sali między aktorem i odbiorcą, telefon, który dzwoni w kulminacyjnym momencie, może wszystko zniszczyć – wyjaśnia aktor Mirosław Baka. – Magia teatru polega na tym, żeby uwierzyć w to, co dzieje się na scenie, wejść całym sobą w opowieść – telefon nagle to wszystko niweczy i przypomina, że jesteśmy „tylko w teatrze”.

Telefony komórkowe zdominowały nasze życie na tyle, że stają się irytujące dla innych. Nie tylko w instytucjach kultury, gdzie skutecznie psują odbiór dzieła, ale też w przestrzeni miejskiej i komunikacji publicznej.

– Komórki powinny mieć wbudowaną funkcję autodestrukcji przez wybuch po wychwyceniu słów: Cześć. A nic, jestem w kinie… – śmieje się Michał Oleszczyk. Ale zaraz poważnieje. – Mało co denerwuje mnie podczas seansu tak jak rozmowy, zwłaszcza telefoniczne.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną