„Timbuktu”: studium szariatu w Mali

Inkwizycja na pustyni
Nominowany do Oscara film „Timbuktu”, który za tydzień będzie można kupić z POLITYKĄ, to fascynująca opowieść o zasypanej piaskiem mieścinie, w której byli raperzy i zwykli hipokryci narzucają szariat pobożnym muzułmanom grającym bluesa.
Kadr z filmu „Timbuktu”
materiały prasowe

Kadr z filmu „Timbuktu”

materiały prasowe

Choć dziś główny front walk muzułmańskich fundamentalistów przechodzi przez Syrię, Irak i Libię, to dzięki mauretańskiemu reżyserowi Abderrahmane Sissako możemy podejrzeć, jak forsowanie szariatu jeszcze niedawno wyglądało w Mali. I wygląda wszędzie tam, gdzie łotrzy spod czarnego sztandaru Państwa Islamskiego bawią się w panów życia i śmierci.

Kilka lat temu wydawało się, że Mali stanie się drugim Afganistanem. Jest tak samo biedne i tak samo nie radzi sobie z podstawowymi problemami. W takim kraju, a jest ich sporo, zwłaszcza w Afryce i Azji, skuteczna władza państwowa rozciąga się raptem na stolicę i jej najbliższe sąsiedztwo. Tu jezdnie są wyasfaltowane, zdarza się oświetlenie uliczne, dostawy prądu są w miarę regularne, ściągane są podatki, policja zajmuje się czymś więcej niż tylko braniem łapówek, lekarze w szpitalach starają się leczyć i nawet mają czym. Dzieci regularnie chodzą do szkół, w których pojawiają się też nauczyciele. W wypadku Mali tak wygląda Bamako i południowe regiony państwa.

Daleko od szosy

Ale w takim kraju im dalej od stolicy, tym porządnych dróg jest mniej. Aż wreszcie w ogóle zanikają. Tak samo zanika władza państwowa. Jeśli jest jakieś wojsko czy policja, to przy szlabanie na głównych traktach albo na posterunkach przy pasach startowych lotnisk. Im dalej od nich, tym rzadziej można spotkać funkcjonariuszy czy urzędników. Pozbawieni pieniędzy na jakiekolwiek przedsięwzięcia, najczęściej nie mają po co się kręcić z dala od miast i dróg. I choć na te odległe od stolicy dzikie pola zazwyczaj jakimś cudem dociera zasięg sieci komórkowych, to tereny te tylko w teorii pozostają częściami konkretnych prowincji czy regionów. Może i mają swoich oficjalnych starostów czy komendantów, ale życie toczy się tam zupełnie innym rytmem, niż wynikałoby to z mapy administracyjnej. I dlatego w „Timbuktu” nie mignie żaden mundur sił porządkowych.

Próżnia to obszary niepoliczonych mieszkańców i niepilnowanych granic. Raczej bez szkół i szans na ich założenie. Jeśli z ośrodkami zdrowia, to z takimi, do których trzeba wędrować nawet kilka dni. To w takich miejscach działają międzynarodowe organizacje pomocowe, np. kopiące studnie. To tam swoje kroki kierują misjonarze różnych wyznań, licząc, że na odludziu łatwiej będzie im głosić dobrą nowinę i przyciągną owieczki szukające dostępu do zdobyczy cywilizacji, np. lekarstw. Tam też naturalnie powstają mateczniki grup terrorystycznych.

W takim środowisku na szczycie piramidy społecznej stoi z reguły najsilniejszy i w przypadku państw upadłych siła ta określana jest liczbą: karabinów (zazwyczaj kałasznikowów, tańszych od smartfonów), terenowych pick-upów (najczęściej toyot) i ludzi do strzelania i wykonywania rozkazów. Do opanowania sporego terytorium wystarczy już kilkuset gotowych na wszystko bojowników.

Dla Mali takim obszarem próżni są północne prowincje. Ich najważniejszymi mieszkańcami są Tuaregowie, od wieków krążący nieskrępowanie po pustyni między Mali i sąsiednimi państwami: Nigrem, Czadem, Algierią, Mauretanią, Libią. Od czasu malijskiej niepodległości, ogłoszonej od Francji w 1960 r., różni tuarescy przywódcy organizowali mniejsze i większe oddziały, które atakowały posterunki regularnej armii. Plan zazwyczaj był jasny, chodziło o wykrojenie własnego tuareskiego państwa, Azawadu.

Tuareski blues

Powstania szły różnie. Pierwsze, z 1963 r., upadło. Kolejne, w latach 90., nastąpiło po okresie wyniszczających susz i zakończyło się porozumieniem o tuareskiej autonomii. Tuaregowie nie byli jednak zadowoleni z jej warunków, więc kontynuowali walkę także od początku XXI w. Kluczowe dla ich sprawy było wsparcie Muammara Kadafiego, dyktatora z niegraniczącej z Mali Libii. Część Tuaregów walczyła także z Kadafim, inni zawierali z nim taktyczne sojusze, bywali jego najemnikami, czasem zmuszano ich do tego siłą. Gdy w 2011 r. Libią wstrząsnęła rewolucja przeciw porządkom Kadafiego i wybuchła plemienna wojna domowa, byli najemnicy w obawie przed zemstą uciekli na południe.

Wyjeżdżając, zajrzeli do libijskich magazynów wojskowych i zabrali ze sobą nowoczesną broń. Uzbrojeni i wyszkoleni doszli do wniosku, że właśnie nadarzył się dziejowy moment, by znów zawalczyć o całą stawkę, o Azawad tylko dla siebie, zerwanie związków z Bamako i władzą czarnoskórych. Mieli wzory. Na kontynencie sztuka wybicia się na niepodległość udała się właśnie Sudanowi Południowemu, który oddzielił się od Sudanu. 20 lat wcześniej powiodła się secesja Erytrei. W Somalii nieźle funkcjonowały nieuznawane przez nikogo parapaństwa – Puntland i Somaliland. Zaciekłe walki trwały również na północy Nigerii, a w skorumpowanym Nigrze administrację państwową wyręczały grupy przestępcze. Wydawało się, że historia sprzyja i zwłaszcza przykład Sudanu, podzielonego podobnie jak Mali, działał zachęcająco.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną