Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Mea pulpa

Jest jednak coś, co łączy nas, Polaków.

Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa byli honorowymi twarzami imprezy firmującej wejście na rynek amerykański serwisu walutowego Cinkciarz.pl. Mało tego, wszystko odbyło się na boisku drużyny koszykarskiej Chicago Bulls. Uważam, że obaj prezydenci świetnie tam pasują. Obaj wiedzą, co to znaczy dostać od narodu kosza.

• To dla polskiego kina może być informacja przełomowa. Aktor Marcin Mroczek, czyli jeden z braci Mroczek, których na co dzień jest dwóch, wkrótce zostanie ojcem. No cóż. Wszyscy w końcu żyliśmy tym przeczuciem, że pewnego dnia będzie ich więcej.

• Ukazała się biografia polsko-duńskiego muzyka, restauratora, poety, jurora, stylisty oraz akordeonisty Czesława Mozila. „Nie tak łatwo być Czesławem” to portret artysty, który pokazuje jego mało znane oblicze. Na przykład trasę koncertową po domach starców. Gdzie najlepsze bilety zostały wykupione już kilkanaście lat wcześniej.

Maria Czubaszek znowu szokuje. Najpierw dziennikarka stwierdziła, że Marcin Wrona swoim samobójstwem popsuł zakończenie festiwalu w Gdyni. Następnie stwierdziła, że jej sposobem na starość jest samobójstwo. Jak widać, pani Maria zrobiłaby furorę jako doradca klienta w ZUS.

• Jest jednak coś, co łączy nas, Polaków. Według niedawnych badań pełnoletnich rodaków 8 mln z nas regularnie odwiedza serwisy porno online. Solidarnie. Ramię w ramię. Ręka w rękę. No cóż. Podobno 95 proc. kobiet lubi, jak się je całuje w szyję. Pozostałe 5 proc. nie ma szyi.

• Oto kolejny dowód, że internet wypiera zastaną rzeczywistość. Znany bloger modowy Michał Kędziora, ukrywający się pod pseudonimem Mr Vintage, został twarzą nowej kampanii reklamowej samochodu Škoda Superb. W klipach Mr Vintage odgrywa rolę stylowego doradcy, który ma odciągnąć uwagę widza od faktu, że Škoda to jednak Volkswagen.

• Wielki sukces Katarzyny Dowbor. Jej program w Polsacie „Nasz nowy dom” jest absolutnym przebojem, który zostawia w tyle konkurentów. Pomysł jest prosty. W ciągu jednego odcinka ekipa fachowców remontuje dom wybranego widza. Jednego odcinka! Jak widać, ludzie ciągle lgną do fantastyki.

• Kolejny wysyp książek. Tym razem jest to zrobiony przez Beatę Nowicką wywiad rzeka z aktorem, satyrykiem i dyżurnym grzecznym chłopcem oraz dyżurnym Żydem – Maciejem Stuhrem. Największym atutem książki jest fakt, że wszyscy, którzy znają Macieja, po przeczytaniu tej pozycji dowiedzą się, że go nie znają.

• Oto najlepsze wyjaśnienie, do czego nam są potrzebni artyści. Dorota Doda Rabczewska przegrała proces przed Trybunałem Konstytucyjnym dotyczący tak zwanego naruszenia uczuć religijnych. Okazuje się, że ci mniej wierzący mają w Polsce mniej praw niż ci bardziej. Wokalistka znana z obnażania się, tym razem obnażyła coś bardzo smutnego.

• Trwa wyścig o rząd dusz w krajowym internecie. Opublikowano ranking najpopularniejszych polskich youtuberów. Czołowa trójka to ReZigiusz, Abstrachuje oraz niekwestionowany król, czyli SA Wardęga. Jego kanał w serwisie ma 3,26 mln subskrybentów, a filmy jego produkcji obejrzano 500 mln razy. I to wszystko bez Niny Terentiew.

• To informacja budząca w nas smutek i zadumę. Okazało się, że nasz najlepszy towar eksportowy, supermodelka Anja Rubik i jej mąż Sasha Knezevic żyją w separacji. Szkoda. Od kilku lat byli żywym dowodem na to, że można być pięknym, młodym, mądrym i bogatym. A teraz są tylko piękni, młodzi, mądrzejsi i bogaci.

• Tegoroczną Nagrodę Literacką Nike otrzymała Olga Tokarczuk za książkę „Księgi Jakubowe”. Gratulujemy. Niestety, serwisy popkulturowe w tym samym czasie zajęte były opisywaniem dygresji Tomasza Terlikowskiego o tym, jak jest zbudowany męski odbyt. No cóż. Każdy wzbogaca kulturę, jak umie.

• Doczekaliśmy się biografii Wojciecha Pokory, zatytułowanej przewrotnie „Z Pokorą przez życie”. Aktor, znany choćby z genialnych ról u Stanisława Barei czy z Kabaretu Olgi Lipińskiej, wyznaje mroczne sekrety swojego życia. Na przykład uzależnienie od hazardu. No, 60 lat z jedną kobietą to w istocie stawianie wszystkiego na jedną kartę.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Kultura; s. 91
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną