Nieprzekupny twórca „Calvina i Hobbesa”

Rysownik bez rys
Komiksy zamieniane są dziś w filmy, gadżety i gry wideo, i dzięki temu zarabiają miliony. Z wyjątkiem „Calvina i Hobbesa”, bo jego autor Bill Watterson od 30 lat konsekwentnie odmawia komercjalizacji swojego dorobku.
Bill Watterson jest nieugięty i odpowiada: żadnych gadżetów i licencji.
C.H. Pete Copeland/EAST NEWS

Bill Watterson jest nieugięty i odpowiada: żadnych gadżetów i licencji.

„Calvina i Hobbesa” tworzyłem tak naprawdę, żeby rozbawić siebie i moją żonę Melindę – opowiedział Watterson w wywiadzie dla „Washington Post”.
Egmont

„Calvina i Hobbesa” tworzyłem tak naprawdę, żeby rozbawić siebie i moją żonę Melindę – opowiedział Watterson w wywiadzie dla „Washington Post”.

Calvin i Hobbes
Egmont

Calvin i Hobbes

„Fistaszki” Charlesa M. Schulza i ich trzecioplanowy bohater Snoopy.
Nasza Księgarnia

„Fistaszki” Charlesa M. Schulza i ich trzecioplanowy bohater Snoopy.

Snoopy po animowanych ekranizacjach komiksu zrobił zawrotną karierę.
CAP/NFS/EAST NEWS

Snoopy po animowanych ekranizacjach komiksu zrobił zawrotną karierę.

Jak ognia unika dziennikarzy, praktycznie nie bywa już na konwentach komiksowych i właściwie nie wiadomo nawet, gdzie mieszka. Koledzy z branży rysowników prasowych nazywają go wręcz sasquatchem amerykańskiego komiksu, bo niby każdy zna go ze zdjęcia, ale na własne oczy widzieli jedynie wybrańcy. Co gorsza, nie dość, że odmawia bywania w mediach, to jeszcze nie chce zarabiać pieniędzy. Naprawdę wielkich pieniędzy, bo jego seria komiksów „Calvin i Hobbes”, która narodziła się równo 30 lat temu w listopadzie 1985 r., drukowana była w 2400 tytułach prasowych na całym świecie, a 11-tomowe książkowe wydanie zbiorcze opublikowano w ponad 50 językach. Teraz wystarczyłoby tylko przekuć ten sukces na licencjonowane produkty: ekranizacje filmowe, gry wideo, termosy, koszulki śniadaniówki, piżamy i co tylko można sobie wyobrazić. Tak zrobił choćby Jim Davies, autor „Garfielda”, zakładając Paws Incorporated, firmę zajmującą się sprzedawaniem na prawo i lewo licencji na produkty z leniwym kocurem i tworzeniem takowych.

Tymczasem Bill Watterson jest nieugięty i odpowiada: żadnych gadżetów i licencji. Zrobił tylko dwa wyjątki dla fanów: koszulkę z Calvinem na wystawę w MoMa oraz „Kalendarz na 16 miesięcy”. Wszystkie inne gadżety mają charakter piracki. Co więcej, w 1995 r., u szczytu kariery, Watterson po prostu zakończył rysowanie swojej słynnej serii, a powód w pewnym sensie przedstawił w ostatnim pasku, w którym 6-letni Calvin wraz ze swoim tygrysim przyjacielem Hobbesem dochodzą do wniosku, że mają jeszcze cały świat do zbadania. „Let’s Go Exploring!” – krzyczy Calvin, odjeżdżając po śniegu na sankach. Skąd tak nieprzejednana i antykomercyjna postawa? Odpowiedź można znaleźć zarówno w życiorysie artysty, jak i samym „Calvinie i Hobbesie”.

Ostatni komiksowy publicysta

Watterson, który wychował się na przedmieściach Cleveland, w małej miejscowości Chagrin Falls, usytuowanej wśród lasów i wodospadów, od dziecka marzył o karierze rysownika komiksów prasowych. Z naciskiem na „prasowych”, bo amerykański świat komiksu ma dość określoną hierarchię, którą wyraźnie widać w języku. Twórca komiksów prasowych – cartoonist – lokuje się w niej o wiele wyżej niż ktoś, kto pracuje w przemyśle związanym z superbohaterami, gdzie tworzy zespołowo. Tam nikt nie może być indywidualistą, jest jedynie ogniwem w manufakturze: pisze scenariusze, nakłada tusz albo rysuje ołówkiem postaci. Ponadto cartoonist nie tworzy dla zamkniętej niszy fanów, ale dla całej rzeszy tytułów prasowych, ma szerszą publiczność, a twórczość takich prasowych twórców, jak Walt Kelly („Pogo”) czy Charles M. Schulz, uważana była zawsze raczej za gatunek dziennikarski, rodzaj obrazkowej publicystyki, a nie za śmieszny dodatek do gazety, co ma miejsce dziś.

Nic więc dziwnego, że w filmie dokumentalnym „Dear Mr. Watterson”, w którym rzecz jasna tytułowy bohater nie pojawia się ani razu, inni rysownicy komplementują artystę słowami: ostatni wielki cartoonist. Co trzeba zrobić, żeby zasłużyć na taki komplement? Na początek: nie poddawać się, bo droga do spełnienia nie była łatwa. Zanim powstał „Calvin i Hobbes”, rysownik próbował swoich sił w branży reklamowej (której szczerze nie znosi), a także jako karykaturzysta polityczny (po pół roku się wypalił). – „Calvina i Hobbesa” tworzyłem tak naprawdę, żeby rozbawić siebie i moją żonę Melindę – opowiedział w wywiadzie dla „Washington Post”. I dopiero gdy zaczął rysować dla siebie i o sobie, udało mu się zrealizować marzenie.

Chodnikowy filozof

Światowe uznanie „Calvina i Hobbesa”, zarówno przez fanów, jak i krytykę, to wypadkowa wielu cech, wśród których kluczowe są wyjątkowo dynamiczne rysunki ze świetnie ujętym ruchem i mimiką, niejednoznaczność postaci, ogromna fantazja głównego bohatera, a także możliwość utożsamienia się z nim niezależnie od wieku i kultury. W końcu każdy miał kiedyś sześć lat i nieposkromioną wyobraźnię. Tylko że „Calvin i Hobbes” tylko z pozoru jest komiksem o dzieciach i dla dzieci.

Akcja serii dzieje się na przedmieściach, w otoczeniu, jakie Watterson znał z dzieciństwa: pagórki, mieniące się kolorami liściaste lasy. Tę przyrodę autor maluje w romantyczny sposób i choć stanowi ona jedynie tło, nie ma tu rzeczy przypadkowych. Konkretne przestrzenie to właśnie podwórko, szkoła, jednorodzinny dom, w którym mieszka najbardziej nieznośny sześciolatek na świecie, z rodzicami ledwo znoszącymi jego wybryki (co ciekawe, rodzice nie mają imion).

Bohater Wattersona nie ma ludzkich przyjaciół. Szkolny chuligan Moe i mała sąsiadka Susie to antagoniści. Jedynym przyjacielem samotnego urwisa jest gadający tygrys Hobbes, z którym Calvin prowadzi dyskusje o życiu, sensie sztuki, marketingu i mediach, jednym słowem – o świecie dorosłych. Główny bohater zna artystyczne i filozoficzne pojęcia, ironizuje – raz ma umysł dziecka, a raz wybitnie błyskotliwego dorosłego. Jak choćby w serii pasków, gdzie rysując kredą na ulicy, postanawia zostać chodnikowym postmodernistą.

„Ludzie jakoś nie chcą płacić za chodnikowe obrazy, których nie można zabrać, a deszcz je spłukuje. Współcześnie nikt nie chce wspierać sztuki z podatków. A korporacje nie będą mnie sponsorować, bo nie jestem dość sławny, by skutecznie reklamować ich wyrafinowanie kulturalne” – żali się Calvin.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną