Teraz dzieła narodowe?

Halo baza, tu nadbudowa!
Do publicznego dyskursu nieoczekiwanie powraca marksistowska terminologia. Można usłyszeć, że nowe władze, nim zajmą się reformami gospodarczymi, pomajstrują w nadbudowie, ponieważ to prostsze i łatwiejsze. Z jakim skutkiem?
„Straszny dwór” w reżyserii Brytyjczyka Davida Pountneya w Operze Narodowej.
Krzysztof Bieliński

„Straszny dwór” w reżyserii Brytyjczyka Davida Pountneya w Operze Narodowej.

Antywzorem filmu historycznego mogą być rosyjskie produkcje podpisane przez bliskiego znajomego Putina Nikitę Michałkowa. Kadr z filmu „Spaleni słońcem 2”.
materiały prasowe

Antywzorem filmu historycznego mogą być rosyjskie produkcje podpisane przez bliskiego znajomego Putina Nikitę Michałkowa. Kadr z filmu „Spaleni słońcem 2”.

Czytając w prasie prawicowej niektóre artykuły programowe, proponujące nowym władzom kompleksowe rozwiązania w sferze kultury, można odnieść wrażenie, iż dotychczas artyści głównego nurtu trudnili się przede wszystkim zdradzaniem interesów narodowych, w czym kibicowali im krytycy, też pozbawieni wyższych uczuć patriotycznych. Teraz więc, skoro nadszedł czas tak wyczekiwanej wielkiej zmiany, należałoby wymienić jednych i drugich. Czyli wrzucić granat do salonu.

Salon to jest ładne słowo, które w polszczyźnie ma same brzydkie konotacje. Może to wina wieszcza Adama Mickiewicza, który w „Dziadach” okrutnie potraktował „Salon warszawski”? O salonach mówiło się jak najgorzej w czasach PRL, kiedy w zaangażowanej publicystyce przedstawiane były jako relikt minionego ustroju i gromadziły osobników pozostających na marginesie socjalistycznego społeczeństwa. To wykluczenie z głównego nurtu życia kraju zawiera się również w definicji obecnie obowiązującej. Salon jest zatem zbiorowiskiem pięknoduchów – w dużej mierze beneficjentów poprzedniego i obecnego systemu – mającym ambicje ferowania jedynie słusznych ocen i wyroków. Oraz, co nie jest bez znaczenia, mających wpływ na rozdział państwowych funduszy.

Niedawno w tygodniku „Do Rzeczy” ukazał się artykuł Krzysztofa Kłopotowskiego pod wiele mówiącym tytułem „PiS: kultura kontra salon”. Autor przedstawia w punktach własny program naprawy kultury, z których wymieńmy dla przykładu dwa ostatnie: „stworzyć krytykę sztuki z polskiego punktu widzenia”, „wytworzyć zgodny z Polakami obraz świata, człowieka, kultury”. Co to może znaczyć, długo można by się nie zastanawiać, gdyby autor wcześniej nie wyraził oczekiwania, że PiS odniesie się do „pedagogiki wstydu”. Ów termin w publicystyce, uprawianej także w TV Republika, pojawia się ostatnio często, więc pora rozszyfrować jego znaczenie.

Do głównego, można by rzec, rwącego nurtu „pedagogiki wstydu” zaliczane są przykładowo takie filmy, jak „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy wcześniejsze „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. A od kilku tygodni zapewne także „Demon” Marcina Wrony. Są to dzieła odkrywające winy rodaków wobec Żydów w czasie drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Jak zatem miałoby wyglądać to odwrócenie pojęć? Jeśli dziennikarka napisała książkę o Jedwabnem, to teraz należałoby przypomnieć, kim była jej matka – można było usłyszeć niedawno w TV Republika. Czyli wracamy do lustracji i zaglądamy do życiorysów, do których już wielokrotnie wcześniej zaglądano.

Odwracanie „pedagogiki wstydu”

Odejście od „pedagogiki wstydu” to jednak projekt znacznie ambitniejszy. Najogólniej rzecz ujmując, chodziłoby o zerwanie z tradycją pokazywania naszych wad i mniej chwalebnych momentów w historii. To chyba miała na myśli premier Beata Szydło, postulując w exposé: „Nie wstydźmy się budować etosu polskich bohaterów. Pamiętajmy o nich zawsze”. Oraz: „Przy wsparciu publicznych środków powinny powstawać dzieła, które opowiedzą Polsce i światu o naszych bohaterach”. Przekładając hasła na zalecenia programowe, twórcy powinni się skoncentrować na wydarzeniach heroicznych, sławić triumfy polskiego oręża, przypominać nasze zasługi dla Europy i świata. Słowem, reprezentować polski punkt widzenia. (Jeszcze raz pani premier: „Trzeba doceniać twórców, polskich twórców”).

Podobne myśli zawarł Wojciech Wencel w tygodniku „wSieci”, gdzie swe postulaty ujął w punkty, z których zacytujmy tylko niektóre: „bronić prawdy historycznej i narodowych wartości przed oszczercami (kazus Jana Tomasza Grossa)”, „reaktywować międzywojenną Polską Akademię Literatury i wyposażyć ją w środki finansowe umożliwiające przyznawanie nagród dla twórców i promotorów czytelnictwa, wydawanie książek, realizację filmów, prowadzenie konkurencyjnych programów na uczelniach humanistycznych”, „poprzez system grantów, stypendiów i dotacji promować tradycyjną humanistykę na uczelniach, malarstwo w muzeach i galeriach, poważne inscenizacje klasyki narodowej w teatrach”.

Czy zatem powstanie komisja autorytetów, które będą określać, jakie dzieło jest oszczercze? Kto by miał prawo zasiadać w Akademii i wedle jakich reguł? Ta sama wątpliwość pojawi się w kwestii grantów. A poważne inscenizacje naszej klasyki? By tylko przypomnieć najnowsze realizacje: czy nowatorski „Kordian” w Teatrze Narodowym w reżyserii Jana Englerta to jest klasyka wystawiona poważnie? A „Straszny dwór” bez kontusza w reżyserii Brytyjczyka Davida Pountneya w Operze Narodowej? Jednym takie wystawienia się podobają, innym nie: kwestia gustu oraz znajomości światowych trendów. Ale dzięki tego rodzaju inscenizacjom klasyka żyje, trafia do młodszej widowni. I kto by miał teraz, jednoosobowo bądź komisyjnie, rozstrzygać – to jest właściwe, a to już nie? Pewnie odpowiedzialność spadnie na nowych dyrektorów, którzy będą musieli się wykazać nadzwyczajną czujnością.

W kwestii kadr czekają nas zawirowania już teraz. Właśnie z Krakowa donoszą o kolejnej próbie odwołania Jana Klaty, dyrektora Starego Teatru. Do gry włączyły się ponoć „czynniki społeczne”, co zawsze ma sugerować, że to ważny głos opinii społecznej. Nie wiadomo, jak potoczą się losy Klaty, ale najbardziej elegancko – i kulturalnie! – byłoby, gdyby dyrektorzy mający ważne kontrakty dotrwali do końca kadencji. Potem można by ogłaszać konkursy na nowych szefów. Przynajmniej forma byłaby zachowana. Taką nadzieję daje zyskująca rozgłos niedawna wypowiedź ministra Piotra Glińskiego: „większość instytucji będzie funkcjonować na obecnych zasadach i nie będą do nich wpadać lotne patrole sprawdzające poziom patriotyzmu”.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną