Kultura

Komiksy

Komiks: autorskie podsumowanie 2015 r.

materiały prasowe
Trochę o codzienności, trochę o narkomanach, trochę ciekawych adaptacji. Czyli najważniejsze komiksy 2015 roku.

1. Christophe Blain (scenariusz, rysunki), Abel Lanzac (scenariusz), Kroniki dyplomatyczne, Timof Comics. Francuzi obnażają kulisy rodzimego ministerstwa spraw zagranicznych, czyli historia o tym, jak grupa nadętych ignorantów stąpa po kruchym lodzie, robiąc przy tym dobrą minę do złej gry.

2. Stephen Collins, Gigantyczna broda, która była złem, Wydawnictwo Komiksowe. Subtelna w fabule i warstwie graficznej przypowieść o inności. Prosty urzędnik z dnia na dzień staje się kukułczym jajem w społeczeństwie, które nade wszystko ceni porządek.

3. Cyril Pedrosa, Równonoce, Timof Comics. Cyril Pedrosa po raz kolejny przygląda się codzienności i ważnym, życiowym wyborom. Pozornie zwykłe historie, ekspresyjna kreska i genialne wyczucie koloru.

4. Jacek Świdziński, Wielka ucieczka z ogródków działkowych, Kultura Gniewu. Dowcip rodem z Mrożka i Gombrowicza. Polaków portret własny w krzywym zwierciadle, a raczej w przedziale kolejowym, bo, chcąc nie chcąc, wszyscy spotkamy się kiedyś w spóźnionym pociągu.

5. François Bourgeon, Pasażerowie wiatru t. 1, Egmont Polska. Bardzo zmysłowy, a jednocześnie brutalny portret kolonialnego świata. Na pierwszy rzut oka to klasyczny komiks przygodowy, ale z politycznym i krytycznym zacięciem.

6. Simon Hanselmann, Czary Zjary, Timof Comics. Surrealistyczny obraz paczki narkomanów z tasmańskiego przedmieścia. Bardzo czarny humor.

7. Marc-Antoine Mathieu, Bóg we własnej osobie, Kultura Gniewu. Bóg wraca na Ziemię, ale ludzie postanawiają postawić go przed sądem, który zamienia się w iście kafkowsko-medialny spektakl.

8. Jakub Woynarowski, Martwy Sezon, Korporacja Ha!Art. Nieortodoksyjna i odświeżająca adaptacja prozy Brunona Schulza. Woynarowski wycina fragmenty z oryginałów, łączy je we własną opowieść i dodaje chłodną, minimalistyczną oprawę wizualną.

9. James Sturm, Dzień targowy, Scream Comics. Kilka dni z życia żydowskiego tkacza dywanów mieszkającego gdzieś w środkowo-wschodniej Europie. Historia o końcu starych stosunków społecznych, pożeranych przez produkcję przemysłową.

10. Igor Baranko, Dżihad, Scream Comics. Szalona wizja współczesnej Rosji. Nowy dyktator chce wskrzesić imperium w duchu panmongolizmu, a do tego potrzebne będzie wskrzeszenie Czyngis-chana. Mocne i niepoprawne politycznie.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Afisz. Premiery; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiksy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną