Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Komiksy

Komiks: autorskie podsumowanie 2015 r.

materiały prasowe
Trochę o codzienności, trochę o narkomanach, trochę ciekawych adaptacji. Czyli najważniejsze komiksy 2015 roku.

1. Christophe Blain (scenariusz, rysunki), Abel Lanzac (scenariusz), Kroniki dyplomatyczne, Timof Comics. Francuzi obnażają kulisy rodzimego ministerstwa spraw zagranicznych, czyli historia o tym, jak grupa nadętych ignorantów stąpa po kruchym lodzie, robiąc przy tym dobrą minę do złej gry.

2. Stephen Collins, Gigantyczna broda, która była złem, Wydawnictwo Komiksowe. Subtelna w fabule i warstwie graficznej przypowieść o inności. Prosty urzędnik z dnia na dzień staje się kukułczym jajem w społeczeństwie, które nade wszystko ceni porządek.

3. Cyril Pedrosa, Równonoce, Timof Comics. Cyril Pedrosa po raz kolejny przygląda się codzienności i ważnym, życiowym wyborom. Pozornie zwykłe historie, ekspresyjna kreska i genialne wyczucie koloru.

4. Jacek Świdziński, Wielka ucieczka z ogródków działkowych, Kultura Gniewu. Dowcip rodem z Mrożka i Gombrowicza. Polaków portret własny w krzywym zwierciadle, a raczej w przedziale kolejowym, bo, chcąc nie chcąc, wszyscy spotkamy się kiedyś w spóźnionym pociągu.

5. François Bourgeon, Pasażerowie wiatru t. 1, Egmont Polska. Bardzo zmysłowy, a jednocześnie brutalny portret kolonialnego świata. Na pierwszy rzut oka to klasyczny komiks przygodowy, ale z politycznym i krytycznym zacięciem.

6. Simon Hanselmann, Czary Zjary, Timof Comics. Surrealistyczny obraz paczki narkomanów z tasmańskiego przedmieścia. Bardzo czarny humor.

7. Marc-Antoine Mathieu, Bóg we własnej osobie, Kultura Gniewu. Bóg wraca na Ziemię, ale ludzie postanawiają postawić go przed sądem, który zamienia się w iście kafkowsko-medialny spektakl.

8. Jakub Woynarowski, Martwy Sezon, Korporacja Ha!Art. Nieortodoksyjna i odświeżająca adaptacja prozy Brunona Schulza. Woynarowski wycina fragmenty z oryginałów, łączy je we własną opowieść i dodaje chłodną, minimalistyczną oprawę wizualną.

9. James Sturm, Dzień targowy, Scream Comics. Kilka dni z życia żydowskiego tkacza dywanów mieszkającego gdzieś w środkowo-wschodniej Europie. Historia o końcu starych stosunków społecznych, pożeranych przez produkcję przemysłową.

10. Igor Baranko, Dżihad, Scream Comics. Szalona wizja współczesnej Rosji. Nowy dyktator chce wskrzesić imperium w duchu panmongolizmu, a do tego potrzebne będzie wskrzeszenie Czyngis-chana. Mocne i niepoprawne politycznie.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Afisz. Premiery; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiksy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Jak staliniści wymordowali gruzińskich poetów. Muzeum, które trzeba odwiedzić

W przeddzień ostatnich manifestacji w Tbilisi otwarto szczególne muzeum stalinowskich represji. Warto tam zajrzeć, żeby zrozumieć kulturowe napięcia między Gruzją a Rosją.

Jakub Mejer
19.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną