Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Mea pulpa

Stacja TVN ujawniła skład jurorski programu „MasterChef Junior”.

• Poseł Liroy mocno wziął się do pracy. Aktualnie przygotowuje się do otwarcia muzeum hip-hopu w Kielcach. To liberalny ruch. Środowisko propagujące swobodę słowa, stroju, stylu oraz dostępu do marihuany w pełni na to zasługuje. Wreszcie pojawiłoby się muzeum, do którego nie trzeba będzie młodzieży zaciągać. Wpadną zaciągnąć się sami.

• Wielki sukces Tomasza Lisa. Stowarzyszenie Dziennikarzy Bardzo Polskich przyznało mu zaszczytny tytuł Hieny Roku. Gratuluję. Też kiedyś dostąpiłem honoru, więc wiem, jak wzniosłe to uczucie. Tomek został wyróżniony za pomyłkę z Twitterem Kingi Dudy. Jeśli każdy, kto się pomylił odnośnie do Dudy, to hiena – jest was więcej.

• Magazyn „Press” po raz kolejny przyznał tytuł Dziennikarza Roku. W tym roku został nim Konrad Piasecki, znany z TVN24 oraz ze stacji RMF. Podobno jest mistrzem krótkiej rozmowy. Dla mnie mistrzem jeszcze krótszej rozmowy jest Dawid Wildstein. Słucha się go chętnie jeszcze krócej niż tatusia.

• Na liście polskiego zestawienia serwisu YouTube Rewind 2015 dwa pierwsze miejsca zajmuje trio z AbstrachujeTV. Obie produkcje obejrzano ponad 8 mln razy. Po 1989 r. podobnym sukcesem pochwalić się może chyba tylko „Ogniem i mieczem”. Jak uczy współczesność, czasem do sukcesu wystarczy tylko trzech kozaków.

• Na antenę TVN powraca program zatytułowany, wciąż aktualnie, „Agent”. Jest to reality show polegające na tym, że grupa 14 celebrytów będzie próbowała odgadnąć, kto robi im koło pióra. Zdjęcia będą realizowane w RPA. PKP, co prawda, tam nie dojedzie, ale ja już zgłaszam Bogusława Kowalskiego. Ma wprawę w tej robocie.

• Satyryk i dziennikarz niekontrowersyjny Szymon Majewski wypowiedział się o medialnych standardach. Zacytował Konrada Piaseckiego, że dziennikarz jest od obserwowania, a nie od demonstrowania. I to by się zgadzało. Kiedyś Szymon demonstrował swoje poczucie humoru w TVN, a teraz tylko obserwuje innych.

• Stacja TVN ujawniła skład jurorski programu „MasterChef Junior”. Popisy gastronomiczne najmłodszych ocenią Anna Starmach, Michel Moran oraz Mateusz Gessler. Jak widać, telewizja zdecydowała się wprowadzić na antenę kolejnego Gesslera. Dzięki nim gotowanie przestaje być rzeczownikiem rodzaju nijakiego.

Paulina Młynarska i Dorota Wellman po czterech latach wspólnej pracy zakończyły cykl programów „Miasto kobiet” w TVN Style. Tym samym seria po 11 latach znika z anteny. To koniec pewnej epoki. Tak się zwykle pisze, jak człowieka coś mało obchodzi i nie bardzo wie, co wymyślić.

Roman Giertych, demokrata na pół etatu, może mieć problemy. Wideo, które pokazuje, jak polityk podczas manifestacji KOD w Warszawie podskakuje, skandując: „Kto nie skacze ten za PiS-em, hop, hop, hop”, podobno uwłacza godności adwokata. Tata Romka głosi kreacjonizm, czyli teorię tworzenia organizmów etapami. I to był ewidentnie jeden z nich.

• Minister kultury i koneser teatru prof. Gliński powołał nowych fachowców do współpracy z Instytutem Sztuki Filmowej. O przyszłości polskiego kina mają decydować między innymi Rafał Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz czy Jan Pospieszalski. Wszyscy raczej mają mgliste pojęcie o sztuce filmowej. Ale w tym przypadku mgła to atut.

• Dobra wiadomość dla fanów złego kina i zła wiadomość dla fanów dobrego. Polska komedia romantyczna „Listy do M. 2” została najpopularniejszym filmem ćwierćwiecza. Zobaczyło go już ponad 2 mln 600 tys. rodaków. Czy to dowód złego smaku Polaków? Niekoniecznie. Na Joachima Brudzińskiego głosowało tylko 46 818 osób.

• Członkowie zespołu Lombard odnieśli się z oburzeniem do faktu, że podczas jednej z manifestacji KOD został wykorzystany ich utwór „Przeżyj to sam”. Muzycy odcięli się od „haniebnych haseł” marszu oraz od skłócania Polaków. Lombard miał kiedyś hit „Nasz ostatni taniec”. Tytuł aktualny do sytuacji.

Paweł Kukiz w formie. Były artysta i lider Piersi wypowiedział się na temat uczestników marszów KOD, dedykując im swój własny utwór ze słowami: „Jak ja was ku…y nienawidzę, jak ja wami kur…y gardzę, jak ja się za was kur…y wstydzę”… Całość w podobnej poetyce. Chciałoby się zacytować innego poetę – Błogosławione Piersi, które ssałeś.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Kultura; s. 139
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną