Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Oto jak powstał „Wiedźmin”, gra Kreatora Kultury POLITYKI studia CD Projekt RED

mat. pr.
To dzieło, za którym stoi praca ponad półtora tysiąca osób.

Kreatora Kultury, specjalną nagrodę POLITYKI, otrzymał w tym roku zespół studia CD Projekt RED. Za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z „Wiedźmina” wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce.

Kreator Kultury jest nagrodą POLITYKI i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, przyznawaną ludziom i instytucjom, które szczególnie przysłużyły się polskiej kulturze, propagując ją w dodatku na świecie.

Adam Badowski, szefa studia, odbierając wyróżnienie, mówił: „Dostaliśmy przepustkę do kultury. My robimy gry, które kiedyś nazywano komputerowymi i straszono nimi dorosłych”. I dodał: „Dla mnie Paszporty POLITYKI są takim miernikiem, który od kilkunastu lat definiuje i wspiera kulturę. Więc jeśli mówicie, że gry o Wiedźminie to kultura, to pewnie to jest kultura”.

My mamy pewność, że gry to w Polsce zjawisko kulturalne. W dodatku prężnie się rozwijające. O rozmachu „Wiedźmina” niech zaświadczy ogrom pracy, jaką należało wykonać, żeby gra mogła powstać i cieszyć fanów na całym świecie. Oddajemy głos jej twórcom:

Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną