Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Pussy Riot pokazały nowy protest song

Youtube
W prześmiewczym klipie wytykają Kremlowi skorumpowanie i punktują wadliwy system sprawiedliwości.

Nowy protest song rosyjskiego kolektywu feministycznego Pussy Riot tym razem został wymierzony w prokuratora Jurija Czajkę, oskarżanego (publicznie, nie formalnie; nie usłyszał oficjalnie żadnych zarzutów) niedawno o korupcję. Jego bliskich podejrzewano poza tym o związki ze światem przestępczym. Sprawę nagłośnił aktywista Aleksij Nawalny, który opublikował dokument odsłaniający kulisy domniemanej korupcji.

Sprawy wzięły w swoje ręce członkinie Pussy Riot. Wszystkie występują w szatach urzędników państwowych, nadzorujących więzienie w osobliwy sposób – torturując osadzonych. Ale w konwencji satyrycznej, nieco porażającej. Dlatego sceny tortur przeplatają się ze scenami tańca.

„Korupcja i powiązania przestępcze na szczeblach władzy są tak powszechne, że już ludziom spowszedniały” – tłumaczą aktywistki w specjalnym oświadczeniu. Dlatego też – dodają – „wszyscy Rosjanie żywią przekonanie, że Kreml kradnie i zabija”. I jest na to społeczne przyzwolenie, bo „Putin skutecznie uprawia swoją propagandę, posługując się mediami i wpajając Rosjanom, że zagrożeniem nie są urzędnicy pokroju Czajki, lecz zachodnie wartości”.

Rolę Czajki odgrywa w teledysku Nadieżda Tołokonnikowa. W jej gabinecie zawisł portret Putina. Swoją rolę odgrywają też pomnik Lenina i złoty bochen chleba. „Wszelkie podobieństwa do zdarzeń i osób nie są przypadkowe, lecz zamierzone” – wyjaśniają członkinie kolektywu.

Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alyokhina w 2012 r. trafiły do więzienia na 21 miesięcy – za wykonany w cerkwi protest song „Bogurodzico, przegoń Putina”. Alyokhina nie działa już w obrębie Pussy Riot.

A jak piosenkę skomentował sam Czajka? „Toporna robota” – oświadczył. I zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom.

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną