Kultura

Dar niebios

Umberto Eco (1932–2016)

Umberto Eco był przekonany, że nigdy w historii nie było tylu książek i tylu czytelników. Umberto Eco był przekonany, że nigdy w historii nie było tylu książek i tylu czytelników. Dahmane / EAST NEWS
19 lutego zmarł na raka trzustki Umberto Eco, włoski pisarz, intelektualista, filozof. Miał 84 lata. 27 lutego we Włoszech ukaże się jego najnowszy zbiór felietonów „Pape Satan Aleppe”.
Kadr z filmu „Imię róży” – ekranizacji najbardziej znanej powieści Umberto EcoFilmweb.pl/materiały prasowe Kadr z filmu „Imię róży” – ekranizacji najbardziej znanej powieści Umberto Eco

Zawsze chciałam zobaczyć legendarną bibliotekę Umberto Eco. Obejrzałam ją w końcu na YouTube dzień po śmierci pisarza. Eco wyrusza po książkę, idzie długimi korytarzami wśród białych półek, przechodzi przez kolejne pokoje i zakręcające korytarze zapełnione książkami – wszędzie biel i książki – i po długiej wędrówce bezbłędnie sięga po tom, którego szukał.

Księgozbiór Eco był w ciągłym użyciu – mieszały się w nim najrozmaitsze języki i czasy (starodruki obok powieści o Bondzie).

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Wspomnienie; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Dar niebios"

Czytaj także

Kultura

Wielki Janusz Gajos. Mówi, a ludzie go słuchają

Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.

Aneta Kyzioł
25.09.2018