Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sztuka pisania o sztuce

Jak zbliżyć dzieci do świata artystów

materiały prasowe
Nie zawsze potrzeba wiedzy o sztuce, żeby się nią zachwycić. Ale trzeba mieć z nią kontakt. Stąd urodzaj na książki dla najmłodszych, które do niej zbliżają.
Książka „D.O.M.E.K.”repr. Anna Amarowicz Książka „D.O.M.E.K.”

Dowodem na to, jak bardzo otwarte na młode pokolenie są instytucje kultury, była zakończona niedawno wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym „W muzeum wszystko wolno”. Przez osiem miesięcy współtworzyło ją 69 dzieci w wieku 6–14 lat. Wybierane w magazynach muzealnych dzieła z różnych epok i kultur pogrupowały w kilka działów. Jak przyznała dyrektor Agnieszka Morawińska – wystawa była ryzykowna, ale nauczyła muzealników pokory, bo okazało się, że każda interpretacja dzieła sztuki może być interesująca i nawet jeśli wybory dzieci były czasami zaskakujące, to często trafiały w sedno.

Sztuka, czy to dawna czy współczesna, może być dla dzieci ciekawa i może je cieszyć. Dobrze dobrana do wieku dziecka, jego zainteresowań i temperamentu lektura może być kluczowa, a jest o co walczyć, bo ludzie zainteresowani sztuką i aktywnie uczestniczący w życiu kulturalnym to nie tylko osoby lepiej wykształcone, ale też bardziej krytycznie patrzące na rzeczywistość, potrafiące wyrażać własne zdanie i ciekawe świata. Nie chodzi o snobizm rodziców i o to, by dziecko jednym tchem wymieniało nazwiska mistrzów holenderskich, nie do końca chodzi też o pokazywanie, co jest piękne, a co nie. Obcowanie ze sztuką i uważne patrzenie na dzieło to pierwszy krok do nauczenia się krytycznego patrzenia na świat współczesny.

Od czego zaczynać?

Tego uczą dziś książki o sztuce dla dzieci. Są wielozadaniowe – mają nią zainteresować, uwrażliwić, wyjaśnić, czym jest, i sprawić, że wizyta w muzeum czy operze nie będzie udręką, tylko przygodą i przyjemnością. Od jakiegoś czasu wychodzą w postaci coraz lepszej pod względem edytorskim i merytorycznym.

Polityka 23.2016 (3062) z dnia 31.05.2016; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka pisania o sztuce"
Reklama