Znani dziennikarze telewizyjni przechodzą do internetu

Gwiazdy sieciowizji
Dziennikarze odchodzący z TVP i TVN nie muszą już szukać miejsca w stacjach telewizyjnych. Media internetowe wychodzą im naprzeciw.
W Onecie satyryk Tomasz Jachimek ma program „Żółte papiery”.
materiały prasowe

W Onecie satyryk Tomasz Jachimek ma program „Żółte papiery”.

Paulina Młynarska przepytuje gwiazdy w onetowym talk-show „Lustro”.
materiały prasowe

Paulina Młynarska przepytuje gwiazdy w onetowym talk-show „Lustro”.

Wirtualna Polska oferuje m.in. wideo na żywo w cyklu #dziejesienazywo, gdzie prowadzącymi są m.in. Jacek Żakowski (na fot.) i Robert Mazurek.
materiały prasowe

Wirtualna Polska oferuje m.in. wideo na żywo w cyklu #dziejesienazywo, gdzie prowadzącymi są m.in. Jacek Żakowski (na fot.) i Robert Mazurek.

audio

AudioPolityka Aneta Kyzioł - Gwiazdy sieciowizji

Głośne przejście Jarosława Kuźniara z TVN do Onetu wpisuje się w modny dziś wśród dziennikarskich gwiazd trend zamiany telewizji na internet. Przed Kuźniarem podobną drogę, tyle że z TVP2, pokonał Tomasz Lis, którego program „Tomasz Lis” ma premierę co poniedziałek na głównej stronie Onetu. Działem kultury portalu kieruje Katarzyna Janowska, przed zmianą szefowa TVP Kultura, swoje programy wkrótce będą mieć również przetransferowani z małego ekranu Bartosz Węglarczyk, dziś dyrektor programowy Onetu, i Łukasz Grass. Z kolei na portalu największego konkurenta Grupy Onet-RASP, Grupy Wirtualna Polska, codzienne godzinne programy wideo na żywo, poranne publicystyczne i popołudniowe lifestylowe, zatytułowane #dziejesienazywo prowadzą m.in. Jacek Żakowski, Paweł Lisicki, Sławomir Sierakowski, Michał Kobosko i Robert Mazurek.

Portale internetowe rosną w siłę, stawiają na własne treści coraz lepszej jakości, bo to jest dzisiaj klucz do uwagi i portfeli klientów. Użytkowników internetu przybywa – najnowsze, majowe badanie PBI/Gemius szacuje ich liczbę w Polsce na 25,2 mln – i, tak jak samo medium, dojrzewają. Aby sprostać ich wymaganiom, portale proponują coraz więcej dłuższych i krótszych form wideo, zatrudniają dziennikarzy i znane twarze.

W Stanach Zjednoczonych w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy w historii liczba dziennikarzy zatrudnionych w mediach internetowych przekroczyła liczbę pracujących w dziennikach. Te ostatnie od 1990 r. zwolniły 60 proc. dziennikarzy. Z czasopism ubyło ich 37 proc., w radiostacjach – 27 proc., zaś telewizje po fali zwolnień w czasie kryzysu 2008 r. zaczęły zatrudniać, co wydaje się przede wszystkim zasługą rozwoju kanałów tematycznych, poprzez które stacje próbują zatamować odpływ widzów z głównych kanałów.

Transfery testowe

Jako jeden z powodów przejścia do Onetu Jarosław Kuźniar podaje zaskakującą popularność jego miniprogramów nadawanych na żywo za pomocą aplikacji Periscope, udostępnianej przez Twitter. „Przez ostatnie dziesięć miesięcy, kiedy spotykaliśmy się tutaj, udowodniliście, że jesteście wierni temu narzędziu, jesteście dosłownie i w przenośni blisko tego, co usiłuję wam powiedzieć – to może rzeczywiście to jest ten moment, kiedy telewizja zaczyna się przenosić w takie miejsca, które dzisiaj są najbliżej widza. (…) Skoro udowadniacie, że tak to jest, to dlaczego nie robić tego na zupełnie inną skalę” – mówił widzom swojego wideobloga najaktywniejszy i najpopularniejszy dziennikarz na Twitterze, dopóki w kwietniu nie prześcignął go Tomasz Lis (obaj po blisko pół miliona śledzących).

W wywiadach przywoływał inny powód rozstania z TVN – rozwój swojego biznesu podróżniczego, który zdaniem szefów telewizji mógł kolidować z pracą dziennikarza. W internecie będzie on kolejnym, obok rozpoznawalności, atutem Kuźniara. W jego startującym we wrześniu porannym, interaktywnym programie na żywo publicystyka ma się mieszać z lifestylem i podróżami, jakie będzie odbywał z klientami swojego biura podróży: „Kiedy ja będę w podróży, to Onet będzie w podróży i wy będziecie w podróży. Nie straci na tym ani Goforworld.com, ani wy, ani ja, ani Onet” – tłumaczył. Zaś w portalu Wirtualnemedia.pl mówił: „To będzie najbardziej interaktywny program, jaki Polska widziała. Konkurencja w internecie jest tak samo silna jak w TV. Dzisiaj portale internetowe mają swoje własne ramówki. To jest rywalizacja na pomysł”.

Transfery gwiazd telewizyjnych zawsze wiążą się z falą publikacji i szumu wokół ich nowych pracodawców, a to dla nich ogromna promocja – ocenia Joanna Nowakowska, analityczka rynku mediów z firmy MEC. – Dla wydawców, którzy robią show z ich udziałem, to także testowanie rynku e-reklamy, czy jest już gotów udźwignąć takie inwestycje.

Teoretycznie trudno wyobrazić sobie bardziej sprzyjające warunki: rynek reklamy wideo w sieci już dziś jest większy niż rynek reklamy w dziennikach (ok. 300 mln zł wobec ok. 200 mln zł) i rośnie w tempie dwucyfrowym wraz z upowszechnianiem się oglądania w sieci. A tego przybywa, o co dbają internetowe media, w których wideo włącza się automatycznie, bez udziału, a czasem wbrew naszej woli. Facebook i Twitter udostępniły funkcje live streaming do nadawania na żywo wideo. Ten pierwszy niedawno ogłosił, że umieszczane na jego platformie klipy dziennie oglądane są 8 mld razy, a dzienna oglądalność mikrowideo na Snapchatcie jest na poziomie 6 mld wyświetleń. Na naszym podwórku Onet stworzył Akademię wideo, projekt wspierający młodych twórców wideo, by pasję zamienili w zawód.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną