Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Z Instytutu Książki odchodzą kolejne ważne osoby. To już nie będzie taka sama instytucja

Instytut Książki / Facebook
Instytut Książki był (już nie jest) instytucją prowadzoną przez niewielki i niezwykle fachowy zespół.

Na naszych oczach rozpada się Instytut Książki. W ostatnich daniach zrezygnowała z pracy Elżbieta Kalinowska, zastępczyni dyrektora do spraw programowych.

Instytut Książki był (już nie jest) instytucją prowadzoną przez niewielki i niezwykle fachowy zespół. Okazało się, że pod rządami nowego dyrektora Dariusza Jaworskiego efektywna praca nie jest możliwa, pisaliśmy o tym w artykule „Przegiąć w drugą stronę”. Najpierw odszedł Tomasz Pindel, iberysta i tłumacz, świetnie znający hiszpańskojęzyczne rynki książki, a teraz zrezygnowała z pracy Elżbieta Kalinowska, zastępczyni dyrektora do spraw programowych i matka założycielka ruchu Dyskusyjnych Klubów Książki. Rezygnację złożyła również Małgorzata Kanownik, rzeczniczka prasowa Instytutu.

Elżbieta Kalinowska pracowała od 2004 roku, od początku istnienia Instytutu Książki. – Jej wkład w działalność IK był nie do przecenienia – mówi Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu. – Świetnie prowadziła sprawy zagraniczne, jest germanistką i tłumaczką. Na zagranicznych targach książki była rozpoznawalnym i wiarygodnym przedstawicielem Polski. To, że odchodzi, będzie przez partnerów zagranicznych odbierane jako kolejny sygnał niepokojących zmian w Instytucie.

Kalinowska była też świetną menedżerką i organizatorką, osobą, której często niewidoczna praca sprawiała, że wszystko działało tak, jak powinno.

To ona uwierzyła w potencjał Dyskusyjnych Klubów Książki i zaraziła tą ideą bibliotekarzy. Pamiętam, z jakim entuzjazmem opowiadała o pierwszych klubach, które powstawały przy bibliotekach. Efekt jej pracy widać było na tegorocznym zlocie we Wrocławiu, kiedy spotkali się przedstawiciele 1494 klubów z całej Polski.

Teraz Kluby stały się wręcz ruchem społecznym i jednym z bardziej skutecznych sposobów promocji czytelnictwa. Ale to właśnie jej entuzjazm był zarzewiem tego ruchu. I za to chciałam jej podziękować w imieniu czytelników, bibliotekarzy i członków klubów z całej Polski, i wszystkich tych, którzy widzieli jej wielką pracę i zaangażowanie. Dziękujemy!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną