15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Skrzypce na start
Przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina powstanie aplikacja, przez którą będzie można śledzić konkurs; całość przesłuchań transmitować będzie też TVP Kultura.
materiały prasowe

Po preselekcjach w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio z przesłuchanych przez przewodniczącego jury Maxima Vengerova ponad 200 młodych skrzypków wybrano 52. Ostatecznie udział w konkursie potwierdziło 47 z 15 krajów, najliczniejsza jest grupa polska (12 skrzypków) i japońska (9). Pojawi się kilkoro znajomych z poprzedniego konkursu, m.in. zdobywca wyróżnienia Erzhan Kulibaev z Kazachstanu oraz najwyżej oceniana z polskiej ekipy Maria Włoszczowska. W regulaminowym programie nastąpiły dyskusyjne zmiany, m.in. utwór Bacha, zawsze dotąd grywany w I etapie, znalazł się w etapie III wraz z dziełami Mozarta, i to w krótkim fragmencie; nie ma też w ogóle utworów Paganiniego (poza możliwością wykonania jego I Koncertu w finale).

Szczegóły: wieniawski-competition.com

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, 8–23 października, Poznań

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj