Kultura

Skrzypce na start

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

materiały prasowe
Przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina powstanie aplikacja, przez którą będzie można śledzić konkurs; całość przesłuchań transmitować będzie też TVP Kultura.

Po preselekcjach w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio z przesłuchanych przez przewodniczącego jury Maxima Vengerova ponad 200 młodych skrzypków wybrano 52. Ostatecznie udział w konkursie potwierdziło 47 z 15 krajów, najliczniejsza jest grupa polska (12 skrzypków) i japońska (9). Pojawi się kilkoro znajomych z poprzedniego konkursu, m.in. zdobywca wyróżnienia Erzhan Kulibaev z Kazachstanu oraz najwyżej oceniana z polskiej ekipy Maria Włoszczowska. W regulaminowym programie nastąpiły dyskusyjne zmiany, m.in. utwór Bacha, zawsze dotąd grywany w I etapie, znalazł się w etapie III wraz z dziełami Mozarta, i to w krótkim fragmencie; nie ma też w ogóle utworów Paganiniego (poza możliwością wykonania jego I Koncertu w finale).

Szczegóły: wieniawski-competition.com

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, 8–23 października, Poznań

Polityka 41.2016 (3080) z dnia 04.10.2016; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Skrzypce na start"

Czytaj także

Ja My Oni

Ula: Zaczęło się od typowego lesbijskiego zauroczenia

Przyjechałam do Łodzi z małej wioski w 1983 r. Do liceum. Moją trzecią fascynacją była koleżanka z bursy. W bursie to nie mogło się rozwinąć (nocą panie robiły nam naloty, z zaglądaniem pod kołdry).

Edyta Gietka
18.08.2020