Kultura

Pora „Relaxu”

Komiksy z PRL wracają

Kadr z okładki tomu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – Obłęd Hegemona” Kadr z okładki tomu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – Obłęd Hegemona” Egmont
Sentyment do złotej ery polskiego komiksu przyniósł kolejne owoce: antologię prac z powstałego 40 lat temu magazynu „Relax” i powrót do świata „Kajka i Kokosza”.
„Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – Obłęd Hegemona” jest zbiorem krótkich opowiadań obrazkowych różnych autorów.Egmont „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – Obłęd Hegemona” jest zbiorem krótkich opowiadań obrazkowych różnych autorów.

Z reguły każdy rodzic cieszy się, kiedy dziecko samodzielnie sięga po jakąkolwiek lekturę. Ale Stanisławowi Barańczakowi nie było w smak, gdy jego syn zachwycał się magazynem „Relax”, który pojawił się na rynku w 1976 r. nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej.Mój syn zapamięta na pewno z jego lektur, że być obywatelem ZSRR to znacznie więcej i lepiej, niż być po prostu człowiekiem” – irytował się poeta na łamach „Zapisu”, dodając, że za pomocą „Relaxu” władze komunistyczne wchodzą na nowy, o wiele bardziej przebiegły poziom inwigilacji, bo pod płaszczykiem przygodowych fabuł i kapitalistycznego medium, jakim jest komiks, sprzedają socjalistyczne treści i zachwyt nad ustrojem demoludów.

Reklama

Czytaj także

Historia

Gasiłem getto. Świadectwo człowieka, który w czasie powstania w getcie pracował jako polski strażak

Któregoś dnia widziałem tak potworne wydarzenie, że prawie zemdlałem.

Janusz Ostrowski
04.11.2009
Reklama