Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Gildia Reżyserów Polskich: Jesteśmy oburzeni wulgarną wypowiedzią szefowej „Wiadomości”

Filip Błażejowski / Forum
Związek zawodowy reżyserów domaga się odwołania szefowej Wiadomości TVP1 Marzeny Paczuskiej. Chodzi o jej wypowiedź o Andrzej Wajdzie.

załączniki

List Gildii Reżyserów Polskich

„Jesteśmy oburzeni niestosowną i wulgarną wypowiedzią Marzeny Paczuskiej, szefowej Wiadomości TVP1, umieszczoną 9 października 2016 roku o godzinie 23.43 na Twitterze” – napisali reżyserzy. Pod apelem podpisali się między innymi Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Borys Lankosz, Paweł Pawlikowski, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska i Xawery Żuławski.

„Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury” – napisała na Twitterze Marzena Paczuska, nawiązując do trwającego w weekend Kongresu Kultury. Relacje z Kongresu pojawiały się w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #NieOddamyWamKultury. Podczas wydarzenia protestowano przeciw naciskom na twórców.

Pięćdziesięciu czołowych polskich reżyserów filmów fabularnych kilku pokoleń podpisało się pod listem z apelem o odwołanie Paczuskiej. Został on przekazany Piotrowi Glińskiemu (ministrowi kultury), Jackowi Kurskiemu (prezesowi TVP), Witoldowi Kołodziejskiemu  (przewodniczącemu KRRiT), Krzysztofowi Czabańskiemu (przewodniczącemu Rady Mediów Narodowych), Elżbiecie Kruk (przewodniczącej sejmowej komisji kultury), Ryszardowi Bańkowiczowi (przewodniczącemu Rady Etyki Mediów), a także Komisji Etyki TVP.

Zrzeszeni w związku zawodowym reżyserów napisali, że „jako przyjaciele Andrzeja Wajdy, honorowego członka naszej Gildii, i przedstawiciele filmowców polskich uważamy, że nie może być przyzwolenia na tak ordynarne zachowanie przedstawicielki mediów publicznych w obliczu śmierci Wielkiego Człowieka”. I właśnie dlatego domagają się odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej w Telewizji Polskiej funkcji.

Przeczytaj cały list: tutaj

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Paweł Huelle. Pisarz tajemnicy

27 listopada zmarł w wieku 66 lat pisarz Paweł Huelle: gdańszczanin, laureat Paszportu POLITYKI, autor m.in. „Weisera Dawidka”, jednej z najważniejszych powieści XX w., która rozpoczęła nową epokę.

Justyna Sobolewska
05.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną