Kultura

Biografia „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego będzie mogła być wznowiona w całości

mat. pr.
Biografia Kapuścińskiego, wydana w 2010 r., wywołała burzliwą dyskusję.

Sąd Apelacyjny uznał w piątek apelację Domosławskiego od orzeczenia sądu okręgowego, który nakazał w przyszłych wydaniach książki „Kapuściński non-fiction” usunąć 10-stronicowy rozdział „O miłości i innych demonach”. Opowiada on o romantycznych relacjach w życiu pisarza, postrzeganiu przez niego kobiet i ich miejscu w jego twórczości (prócz reportaży Kapuściński pisał też liryki miłosne).

Sąd Apelacyjny uznał, że decyzja sądu okręgowego o usunięciu rozdziału nie ma podstaw: w trakcie procesu świadkowie potwierdzili przedstawione w nim zdarzenia. Proces w obu sądowych instancjach trwał sześć lat.

Biografia Kapuścińskiego, wydana w 2010 r., wywołała burzliwą dyskusję o granicach reportażu i biografistyki, wyborach i zaangażowaniach ludzi kultury w czasach PRL, a także o skłonnościach do mitologizowania wielkich postaci w Polsce. Za książkę o Kapuścińskim Domosławskiego – wówczas reportera „Gazety Wyborczej”, a obecnie POLITYKI – wybrano Dziennikarzem Roku 2010 (w plebiscycie 59 redakcji, zorganizowanym przez miesięcznik „Press”).

Książka wywołała szerokie zainteresowanie w świecie. Przetłumaczono ją na siedem języków, m.in. na angielski, niemiecki, francuski i hiszpański.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną