Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Biografia „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego będzie mogła być wznowiona w całości

mat. pr.
Biografia Kapuścińskiego, wydana w 2010 r., wywołała burzliwą dyskusję.

Sąd Apelacyjny uznał w piątek apelację Domosławskiego od orzeczenia sądu okręgowego, który nakazał w przyszłych wydaniach książki „Kapuściński non-fiction” usunąć 10-stronicowy rozdział „O miłości i innych demonach”. Opowiada on o romantycznych relacjach w życiu pisarza, postrzeganiu przez niego kobiet i ich miejscu w jego twórczości (prócz reportaży Kapuściński pisał też liryki miłosne).

Sąd Apelacyjny uznał, że decyzja sądu okręgowego o usunięciu rozdziału nie ma podstaw: w trakcie procesu świadkowie potwierdzili przedstawione w nim zdarzenia. Proces w obu sądowych instancjach trwał sześć lat.

Biografia Kapuścińskiego, wydana w 2010 r., wywołała burzliwą dyskusję o granicach reportażu i biografistyki, wyborach i zaangażowaniach ludzi kultury w czasach PRL, a także o skłonnościach do mitologizowania wielkich postaci w Polsce. Za książkę o Kapuścińskim Domosławskiego – wówczas reportera „Gazety Wyborczej”, a obecnie POLITYKI – wybrano Dziennikarzem Roku 2010 (w plebiscycie 59 redakcji, zorganizowanym przez miesięcznik „Press”).

Książka wywołała szerokie zainteresowanie w świecie. Przetłumaczono ją na siedem języków, m.in. na angielski, niemiecki, francuski i hiszpański.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną