Kultura

Prawy alt

Alternatywna prawica w natarciu

Clint Eastwood w ramach własnego buntu przeciw politycznej poprawności poparł kandydaturę Donalda Trumpa. Clint Eastwood w ramach własnego buntu przeciw politycznej poprawności poparł kandydaturę Donalda Trumpa. Jason Reed/Reuters / Forum
Zaprzysiężenie prezydenta Trumpa to największy triumf subkultury politycznej nazywanej alternatywną prawicą. Ruch do niedawna utożsamiany z marginalną ekstremą chce w globalnej skali odegrać rolę podobną do tej, jaką w latach 60. odgrywała hipisowska kontrkultura.
W Ameryce alt right może liczyć na popularność głównie w „pasie rdzy”, czyli na północnym Wschodzie USA, gdzie Trump zdobył najwięcej głosów.Brooks Kraft LLC/Corbis/Getty Images W Ameryce alt right może liczyć na popularność głównie w „pasie rdzy”, czyli na północnym Wschodzie USA, gdzie Trump zdobył najwięcej głosów.

Terminy takie jak alternatywna kultura, alternatywna ekonomia czy alternatywne społeczeństwo zaczęły być szerzej używane w latach 70., ale wyrosły z ducha antysystemowej rebelii poprzedniej dekady. Bunt studentów, rewolucja obyczajowa, antywojenne demonstracje stały się udziałem „dzieci wyżu demograficznego” po obu stronach Atlantyku, podobnie jak kultura młodzieżowa uwolniona od ideologicznej kurateli starszego pokolenia. Świat podzielił się wtedy na młodych rewolucjonistów i starych konserwatystów, na fanów wolności bez granic i miłośników porządku.

Polityka 2.2017 (3093) z dnia 10.01.2017; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawy alt"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021