Kultura

Japoński duch w maszynie

„Ghost in the Shell” – filmowa wersja kultowej japońskiej animacji

Scarlett Johansson jako major Motoko Kusanagi w hollywoodzkiej wersji „Ghost in the Shell” Scarlett Johansson jako major Motoko Kusanagi w hollywoodzkiej wersji „Ghost in the Shell” BEW
„Ghost in the Shell” to słynny film animowany o rewolucji technologicznej, która wymknęła się ludziom spod kontroli. I symbol wpływu japońskiej kultury na światową. Właśnie ukazuje się aktorska wersja tego filmu.
Pani major w animowanej wersji „Ghost in the Shell” z 1995 r.Palm Pictures/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS Pani major w animowanej wersji „Ghost in the Shell” z 1995 r.

Michał Radomił Wiśniewski, dziś przede wszystkim pisarz, a dawniej publicysta i redaktor naczelny magazynu „Kawaii” poświęconego mandze i anime (czyli japońskiemu komiksowi i animacji), doskonale pamięta, w jakich okolicznościach „Ghost in the Shell” pojawił się w Polsce. Była połowa lat 90., kwitły magazyny o grach komputerowych, a w wielu z nich można było znaleźć kąciki poświęcone mandze.

Redaktorzy z tych pism jeździli na targi gier, na przykład do Londynu, tam oglądali anime, kupowali je na VHS i przywozili do Polski.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Japoński duch w maszynie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007