Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Japoński duch w maszynie

„Ghost in the Shell” – filmowa wersja kultowej japońskiej animacji

Scarlett Johansson jako major Motoko Kusanagi w hollywoodzkiej wersji „Ghost in the Shell” Scarlett Johansson jako major Motoko Kusanagi w hollywoodzkiej wersji „Ghost in the Shell” BEW
„Ghost in the Shell” to słynny film animowany o rewolucji technologicznej, która wymknęła się ludziom spod kontroli. I symbol wpływu japońskiej kultury na światową. Właśnie ukazuje się aktorska wersja tego filmu.
Pani major w animowanej wersji „Ghost in the Shell” z 1995 r.Palm Pictures/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS Pani major w animowanej wersji „Ghost in the Shell” z 1995 r.

Michał Radomił Wiśniewski, dziś przede wszystkim pisarz, a dawniej publicysta i redaktor naczelny magazynu „Kawaii” poświęconego mandze i anime (czyli japońskiemu komiksowi i animacji), doskonale pamięta, w jakich okolicznościach „Ghost in the Shell” pojawił się w Polsce. Była połowa lat 90., kwitły magazyny o grach komputerowych, a w wielu z nich można było znaleźć kąciki poświęcone mandze.

Redaktorzy z tych pism jeździli na targi gier, na przykład do Londynu, tam oglądali anime, kupowali je na VHS i przywozili do Polski.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Japoński duch w maszynie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >