Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Skrzyżowanie niespodzianek

Skrzyżowanie Kultur 2017

materiały prasowe
Na jedne festiwale muzyczne publiczność przyjeżdża ze względu na nazwiska, które organizatorzy wypisują co roku na plakatach. Z drugimi jest na odwrót: to marka imprezy sprawia, że słuchacze ściągają nawet na występy mało lub w ogóle nieznanych sobie wykonawców.

Na jedne festiwale muzyczne publiczność przyjeżdża ze względu na nazwiska, które organizatorzy wypisują co roku na plakatach. Z drugimi jest na odwrót: to marka imprezy sprawia, że słuchacze ściągają nawet na występy mało lub w ogóle nieznanych sobie wykonawców. Od startu w 2005 r. Skrzyżowanie Kultur konsekwentnie wyrabiało sobie takie właśnie zaufanie wśród miłośników nie tylko muzyki świata. Część osób świadomie przychodzi pod Pałac Kultury i Nauki bez zaglądania do programu – chcą niespodzianek.

Kto najbardziej zaskoczy ich w tym roku? Artystką unikatową w skali globu jest na pewno Aziza Brahim. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi, jego tradycyjne pieśni popularyzuje już od ponad 20 lat. Podobny staż i powołanie ma turecka grupa BaBa ZuLa. Lokalną tradycję i instrumentarium łączą z psychodelią, elektroniką, reggae – i dobrze rozumianym zacietrzewieniem politycznym.

Szczegóły: festival.warszawa.pl

Skrzyżowanie Kultur, Warszawa, 23–30 września

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Skrzyżowanie niespodzianek"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022