Kultura

Niskie loty wyższej klasy

Literackie spojrzenie na brytyjską arystokrację

Pisarz Edward St Aubyn (z szampanem) ukazuje przemiany i wynaturzenia angielskiej arystokracji. Pisarz Edward St Aubyn (z szampanem) ukazuje przemiany i wynaturzenia angielskiej arystokracji. Rex/Shutterstock / EAST NEWS
Nie przemija niezdrowa fascynacja brytyjską arystokracją. Ale rekompensuje ją wielka literatura, która kwitnie na zapleczu tego zjawiska.
Julian Fellowes (z żoną Emmą), scenarzysta serialu „Downton Abbey”, aktor, reżyser i powieściopisarz. Autor bestselleru „Czas przeszły niedoskonały”.Dominic O’Neill/SilverHub/REX/Shutterstock/EAST NEWS Julian Fellowes (z żoną Emmą), scenarzysta serialu „Downton Abbey”, aktor, reżyser i powieściopisarz. Autor bestselleru „Czas przeszły niedoskonały”.

Był pierwszym królewskim symbolem seksu epoki nowożytnej. Smętne oblicze księcia Walii zdobiło szafki nocne i ściany w sypialniach tysięcy uczennic i młodych kobiet w całej Wielkiej Brytanii i imperium. […] Wystarczyło, że pojawił się w jakimś charakterystycznym pulowerze ze wzorem z Fair Isle, a zakłady odzieżowe pracowały w nadgodzinach, żeby zaspokoić popyt” – choć od wydarzeń opisanych przez Andrew Mortona w książce „17 goździków. Brytyjska rodzina królewska i naziści” minęło sto lat, to fascynacja brytyjską rodziną królewską wydaje się wciąż żarliwa i powszechna.

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Niskie loty wyższej klasy"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020