Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

25 października premiera książki Anny Bikont – „Sendlerowa. W ukryciu”

Okładka książki Anny Bikont – „Sendlerowa. W ukryciu” Okładka książki Anny Bikont – „Sendlerowa. W ukryciu” mat. pr.
To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

Już teraz książka „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont (Wydawnictwo Czarne) do nabycia w internetowym sklepie POLITYKI. Od środy 25 października w kioskach i salonach sprzedaży tylko z tygodnikiem POLITYKA.

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach. Ale zbyt wiele w jej życiorysie się nie zgadza. Pojawia się pytanie na ile jest autorką własnej legendy, a na ile uwierzyła w mit stworzony przez innych. Anna Bikont podjęła się niełatwego zadania weryfikacji.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

Książka Anny Bikont to ważny głos w podejmowanej na nowo opowieści o historii Polski XX wieku. Autorka pisze w zgodzie z faktami wydobywanymi z ludzkiej pamięci i głębi archiwów. Historia Ireny Sendlerowej, społeczniczki, kobiety zaangażowanej w ratowanie żydowskich dzieci, komunistki, w całej swojej złożoności może być punktem wyjścia do przerobienia tej lekcji na nowo. Chociaż niełatwa to będzie lekcja.

Anna Bikont – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholoż­ka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książka „My z Jedwabnego” otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Wraz z Joanną Szczęsną napisała wyróżnioną Wielką Nagrodą Fun­dacji Kultury książkę „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu oraz Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.

Książka została ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną