Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Lista szkód i błędów

Lista szkód i błędów: autorskie podsumowanie 2017 r.

Muzeum II Wojny Światowej – wcale nie lepsze po zmianie. Muzeum II Wojny Światowej – wcale nie lepsze po zmianie. materiały prasowe

1. Wojna o muzeum

Rozpisany na wiele miesięcy, raz to groteskowy, kiedy indziej przygnębiający, a nawet skandaliczny spektakl przejmowania przez „lepszą zmianę” Muzeum II Wojny Światowej. Zakończony usunięciem dotychczasowej dyrekcji, która muzeum stworzyła, a teraz zmianami w ekspozycji w myśl idei „dowartościowania polskiego punktu widzenia” i protestem 500 naukowców przeciwko tym zmianom. Przydano blasku postaci rotmistrza Pileckiego, usunięto film, który wieńczył wystawę (zamieniając go na animację opisaną w punkcie 6.).

2. Klątwa Glińskiego

Chorwacki reżyser Oliver Frljić, autor spektakli, w których w wyzywający sposób pyta o nacjonalizm, militaryzm i władzę Kościoła katolickiego, ma zadeklarowanych wrogów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort nie wypłacił obiecanych środków Malta Festival Poznań, którego Frljić był w tym roku współkuratorem, podobna kara spotkała wrocławski Festiwal Dialog, gdy ogłosił, że urządzi (sfinansowany wyłącznie ze sprzedaży biletów) pokaz jego głośnej „Klątwy”. Oba festiwale jednak się odbyły – dzięki składkom publicznym.

3. Opole minowe

TVP nie zorganizowała w czerwcowym terminie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, po bojkocie przez dużą część artystów, gdy okazało się, że swoje koncerty chcą odwołać Kayah, Katarzyna Nosowska, Andrzej Piaseczny, a nawet sama Maryla Rodowicz, która miała świętować na imprezie swój jubileusz. Powodem protestu było domniemane znalezienie się na telewizyjnej „czarnej liście” niektórych wykonawców. Ostatecznie udało się zorganizować festiwal we wrześniu, z udziałem Rodowicz, ale ze słabą oglądalnością i dominantą w postaci wyśmiewanej akademii Jana Pietrzaka.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Afisz. Podsumowania 2017 roku; s. 115
Oryginalny tytuł tekstu: "Lista szkód i błędów"
Reklama