Kultura

Zmarła Dolores O’Riordan, wokalistka grupy The Cranberries

Zmarła Dolores O’Riordan, wokalistka grupy The Cranberries

Dolores O’Riordan Dolores O’Riordan Igor Vidyashev / Forum
Wokalistka irlandzkiego zespołu The Cranberries zmarła w Londynie w wieku 46 lat.

Dolores O’Riordan zmarła nagle w Londynie – informację tę potwierdził wydawca irlandzkiej wokalistki. Przyczyn śmierci nie podano. Wiadomo, że O’Riordan udała się do Wielkiej Brytanii na krótką sesję nagraniową.

W zeszłym roku grupa The Cranberries, której była liderką, odwołała wielką trasę koncertową. Zespół tłumaczył, że koncerty nie odbędą się z powodów zdrowotnych (O’Riordan miała problemy z kręgosłupem). Pod koniec 2017 roku wokalistka zapewniła na Facebooku, że czuje się dobrze.

O’Riordan urodziła się w 1971 roku w Ballybricken w hrabstwie Limerick. Miała sześcioro rodzeństwa. Z zespołem The Cranberries związała się w 1990 roku, gdy grupa nosiła jeszcze nazwę Cranberries Saw Us. Zespół działał nieprzerwanie do 2008 roku, później zawiesił działalność. Jego członkowie prowadzili w międzyczasie solowe kariery. O’Riordan wydała dwie własne płyty („Are You Listening?” w 2007 roku i „No Baggage” dwa lata później).

Ale to z The Cranberries osiągnęła na świecie niesłychaną popularność. Wszystkie płyty zespołu rozeszły się w sumie w 40 mln egzemplarzy, znajdując uznanie – jak podsumował „The Guardian” – po obu stronach Atlantyku. Zespół ma na koncie wiele przebojów, m.in. „Linger” (od tego singla zaczęła się jego działalność), „Zombie” czy „Ode to My Family”. W dorobku grupy nośnych utworów jest zresztą dużo więcej. Wśród nich ballady, jak „When You′re Gone” czy „Dying in the Sun”, ale i bardziej gitarowe, cięższe kompozycje, jak „Ridiculous Thoughts”. Zresztą to „Zombie”, bodaj największy przebój zespołu, zapoczątkował mroczniejszą działalność zespołu. Piosenka powstała pod wpływem ataku bombowego przeprowadzonego przez IRA w 1993 roku i była protest songiem wobec dziejących się w Irlandii Północnej konfliktów (określanych mianem „The Troubles”). Wokal O’Riordan, jej charakterystyczny irlandzki akcent, był i pozostaje znakiem szczególnym The Cranberries.

W 2009 roku zespół wrócił do wspólnego grania i wydał album „Something Else”, złożony w większości z nagrań koncertowych. Grupa parokrotnie wystąpiła w Polsce, ostatnio w maju 2017 roku.

Piosenkarkę żegnają zaprzyjaźnieni artyści, muzycy. „Złamała nas ta wiadomość” – pisze na Twitterze Duran Duran. Z eksmenedżerem tej grupy, Donem Burtonem, Dolores była związana 20 lat. Rozstali się w 2014 roku, mają razem troje dzieci.

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Tabletka na HIV przyczyni się do ograniczenia nowych zakażeń?

Osobom prowadzącym ryzykowne życie seksualne marzenie o szczepionce na AIDS zastąpiła praktyka regularnego przyjmowania tabletki.

Paweł Walewski
25.06.2019
Reklama