Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Berlinale 2018: Srebrny Niedźwiedź dla filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej

Twórcy „Twarzy” w Berlinie Twórcy „Twarzy” w Berlinie Axel Schmidt / Forum
W swoim najnowszym filmie Małgorzata Szumowska wraca na polską prowincję.

Srebrnego Niedźwiedzia (Grand Jury Prize) w czasie 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odebrała Małgorzata Szumowska za film „Twarz” – jedyny polski film, który brał udział w Konkursie Głównym tegorocznego Berlinale. To druga co do ważności nagroda tego festiwalu. „Dziękuję za tę nagrodę. Jest ona szczególnie ważna, bo nasz film odnosi się do współczesności i pokazuje problemy ważne nie tylko w moim kraju, ale też w całej Europie” – mówiła Małgorzata Szumowska, odbierając statuetkę.

Złotego Niedźwiedzia otrzymała Adina Pintile z Rumunii za „Touch Me Not”. To pierwszy w historii festiwalu moment, kiedy dwie najbardziej prestiżowe nagrody w konkursie, Złoty i Srebrny Niedźwiedź, powędrowały do kobiet.

Film polskiej reżyserki kończył tegoroczne Berlinale. Został entuzjastycznie przyjęty jako dosadna satyra na prowincjonalną polskość. To historia mężczyzny, któremu jako pierwszemu w Polsce przeszczepiono twarz. Główny bohater filmu po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej wsi, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

W rolach głównych w „Twarzy” występują Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol. Autorem zdjęć, jak we wcześniejszych filmach polskiej reżyserki, jest Michał Englert (także współtwórca scenariusza).

Film wejdzie do polskich kin 6 kwietnia.

Nagrody dla polskich koprodukcji

W Berlinie była pokazywana także rosyjsko-polsko-serbska koprodukcja „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr. Film otrzymał nagrodę Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award, przyznawaną przez jurorów – przedstawicieli czytelników berlińskiego dziennika. Autorka kostiumów do filmu Elena Okopnaya otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny do filmu.

Natomiast polska firma producencka Madants wspólnie z niemiecką Match Factory Productions i izraelską Transfax Film Productions otrzymała Euroimages Co-Production Development Award za film „The War Has Ended” Hagara Ben Ashera. Jest to nagroda przyznawana za najlepszą międzynarodową koprodukcję, w którą zaangażowane są przynajmniej dwa kraje należące do grupy Euroimages. Film otrzymał również nagrodę Arte International Prize, którą przyznaje grupa medialna ARTE.

Berlinale – lista nagrodzonych w konkursie głównym

Złoty Niedźwiedź: „Touch me not” Adina Pintille
Srebrny Niedźwiedź (Grand Jury Prize): „Twarz” Małgorzata Szumowska
Najlepsza reżyseria: Wes Anderson za „Isle of dogs”
Film otwierający nowe perspektywy: „Las herederas”, reż. Marcelo Martinessi
Najlepszy scenariusz: Manuel Alcalá i Alonso Ruizpalacios za „Museo”
Najlepszy aktor: Anthony Bajon za „La prière”
Najlepsza aktorka: Ana Brun za „Las herederas”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama