Kultura

Berlinale 2018: Srebrny Niedźwiedź dla filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej

Twórcy „Twarzy” w Berlinie Twórcy „Twarzy” w Berlinie Axel Schmidt / Forum
W swoim najnowszym filmie Małgorzata Szumowska wraca na polską prowincję.

Srebrnego Niedźwiedzia (Grand Jury Prize) w czasie 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odebrała Małgorzata Szumowska za film „Twarz” – jedyny polski film, który brał udział w Konkursie Głównym tegorocznego Berlinale. To druga co do ważności nagroda tego festiwalu. „Dziękuję za tę nagrodę. Jest ona szczególnie ważna, bo nasz film odnosi się do współczesności i pokazuje problemy ważne nie tylko w moim kraju, ale też w całej Europie” – mówiła Małgorzata Szumowska, odbierając statuetkę.

Złotego Niedźwiedzia otrzymała Adina Pintile z Rumunii za „Touch Me Not”. To pierwszy w historii festiwalu moment, kiedy dwie najbardziej prestiżowe nagrody w konkursie, Złoty i Srebrny Niedźwiedź, powędrowały do kobiet.

Film polskiej reżyserki kończył tegoroczne Berlinale. Został entuzjastycznie przyjęty jako dosadna satyra na prowincjonalną polskość. To historia mężczyzny, któremu jako pierwszemu w Polsce przeszczepiono twarz. Główny bohater filmu po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej wsi, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

W rolach głównych w „Twarzy” występują Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol. Autorem zdjęć, jak we wcześniejszych filmach polskiej reżyserki, jest Michał Englert (także współtwórca scenariusza).

Film wejdzie do polskich kin 6 kwietnia.

Nagrody dla polskich koprodukcji

W Berlinie była pokazywana także rosyjsko-polsko-serbska koprodukcja „Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr. Film otrzymał nagrodę Berliner Morgenpost Readers’ Jury Award, przyznawaną przez jurorów – przedstawicieli czytelników berlińskiego dziennika. Autorka kostiumów do filmu Elena Okopnaya otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny do filmu.

Natomiast polska firma producencka Madants wspólnie z niemiecką Match Factory Productions i izraelską Transfax Film Productions otrzymała Euroimages Co-Production Development Award za film „The War Has Ended” Hagara Ben Ashera. Jest to nagroda przyznawana za najlepszą międzynarodową koprodukcję, w którą zaangażowane są przynajmniej dwa kraje należące do grupy Euroimages. Film otrzymał również nagrodę Arte International Prize, którą przyznaje grupa medialna ARTE.

Berlinale – lista nagrodzonych w konkursie głównym

Złoty Niedźwiedź: „Touch me not” Adina Pintille
Srebrny Niedźwiedź (Grand Jury Prize): „Twarz” Małgorzata Szumowska
Najlepsza reżyseria: Wes Anderson za „Isle of dogs”
Film otwierający nowe perspektywy: „Las herederas”, reż. Marcelo Martinessi
Najlepszy scenariusz: Manuel Alcalá i Alonso Ruizpalacios za „Museo”
Najlepszy aktor: Anthony Bajon za „La prière”
Najlepsza aktorka: Ana Brun za „Las herederas”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama