Kultura

Komu Oscary (i po co)

Kto powinien, a kto dostanie w tym roku statuetkę Oscara

Frances McDormand, nominowana w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, w „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”. Frances McDormand, nominowana w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, w „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”. materiały prasowe
90. edycja Oscarów będzie inna niż poprzednie – to można z góry przewidzieć. Ale jak zwykle, próbujemy też wytypować zwycięzców najważniejszych kategorii.
Nominowany m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria i zdjęcia „Kształt wody”.materiały prasowe Nominowany m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria i zdjęcia „Kształt wody”.

Jubileuszową galę wręczenia Oscarów, którą jak przed rokiem poprowadzi showman Jimmy Kimmel, zaplanowano dopiero na 4 marca. Z tygodniowym opóźnieniem ze względu na ceremonię zakończenia igrzysk w Pjongczangu. Nominacje przyjęto z dużą ulgą, bo triumfowała różnorodność. Szansę na statuetkę ma m.in. czterech afroamerykańskich aktorów, meksykański reżyser Guillermo del Toro i Latynosi. Po raz pierwszy w historii nominowano też czarnoskórą scenarzystkę: Dee Rees („Mudbound”), a także afroamerykańską autorkę zdjęć: Rachel Morrison (też „Mudbound”).

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Komu Oscary (i po co)"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021