Kultura

Prosto w twarz

Berlinale: Małgorzata Szumowska znów nagrodzona

Laureaci tegorocznego Berlinale: Małgorzata Szumowska (Srebrny Niedźwiedź za film „Twarz”), Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź za „Touch Me Not ”) oraz Marcelo Martinessi (Srebrny Niedźwiedź za „Las herederas”). Laureaci tegorocznego Berlinale: Małgorzata Szumowska (Srebrny Niedźwiedź za film „Twarz”), Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź za „Touch Me Not ”) oraz Marcelo Martinessi (Srebrny Niedźwiedź za „Las herederas”). Fabrizio Bensch/Reuters / Forum
„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej uhonorowana Wielką Nagrodą Jury na Berlinale. Choć polska prawica o tym sukcesie będzie chciała raczej jak najszybciej zapomnieć.
Kadr z filmu Małgorzaty Szumowskiej „Twarz”Bartosz Mrozowski/Kino Świat/materiały prasowe Kadr z filmu Małgorzaty Szumowskiej „Twarz”

Szumowska wyjątkowo celnie wpisała się w gorącą atmosferę 68. edycji berlińskiej imprezy, próbującej nakreślić mapę największych problemów współczesnego świata. Wystawianie rachunków kolonialnym reżimom za lata zbrodni i prześladowań, strach przed rządami prawicowych populistów, nierówności społeczne, nowy model rodziny – to tylko niektóre z wątków podejmowanych przez filmowców. Na ich tle bezkompromisowa „Twarz” okazała się zdumiewająco świeżym głosem. Mimo że dotyczy prowincji i naszych kompleksów, film został dość ciepło przyjęty – choć pojawiły się zarzuty, że idzie za daleko, przedstawia lokalną społeczność w zbyt czarnych barwach.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Prosto w twarz"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020