Kultura

Poszukiwacze zaginionej muzyki

Na tropie muzycznych skarbów

Popularny dziś Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna został odnaleziony dopiero w 1961 r. w praskim Muzeum Narodowym. Popularny dziś Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna został odnaleziony dopiero w 1961 r. w praskim Muzeum Narodowym. Wikipedia
Ostatnie znaleziska przypominają, że muzykolog bywa czasami podobny do detektywa lub poszukiwacza skarbów.
Paweł Klecki z Moskiewską Orkiestrą Filharmoniczną. Jego dzieła III Rzesza zniszczyła. Na szczęście kompozytor ukrył swoje partytury w piwnicy hotelu w Mediolanie. Odnaleziono je w latach 60.N. Maksimov/Sputnik/EAST NEWS Paweł Klecki z Moskiewską Orkiestrą Filharmoniczną. Jego dzieła III Rzesza zniszczyła. Na szczęście kompozytor ukrył swoje partytury w piwnicy hotelu w Mediolanie. Odnaleziono je w latach 60.

Ukazała się właśnie nakładem wytwórni Decca płyta Lucerne Festival Orchestra pod batutą Riccarda Chailly z pierwszym w historii nagraniem młodzieńczego utworu Igora Strawińskiego „Chant funèbre” op. 5 na orkiestrę symfoniczną. 26-letni kompozytor napisał go w 1908 r. w hołdzie zmarłemu właśnie swemu profesorowi Mikołajowi Rimskiemu-Korsakowowi. W styczniu 1909 r. dzieło wykonano na koncercie pamięci Korsakowa, po czym słuch o nim zaginął. Strawiński żałował tej straty, uważał, że to jedna z ciekawszych jego ówczesnych prac.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama