Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Portret poczwórny

Artyści na cenzurowanym

„Sorry. Ma 100 lat, ale wciąż jest zbyt śmiały” – ocenzurowany w Wielkiej Brytanii plakat z pracą Egona Schielego. „Sorry. Ma 100 lat, ale wciąż jest zbyt śmiały” – ocenzurowany w Wielkiej Brytanii plakat z pracą Egona Schielego. Wienturismus
Plakaty promujące rocznicowe wystawy czwórki wiedeńskich artystów zostały ocenzurowane. Austriaccy klasycy nadal budzą emocje?
Koloman Moser, Fotel, 1903 r.Leopold Museum Koloman Moser, Fotel, 1903 r.

Okazja do wspomnień jest niezwykła. W 1918 r. zmarło czterech wybitych twórców: malarze Gustav Klimt i Egon Schiele, architekt Otto Wagner i projektant Koloman Moser. Sporo ich dzieliło. Począwszy od wieku: najstarszy z nich Wagner miał wówczas 77, a najmłodszy Schiele – zaledwie 28 lat, po estetyczne wybory, zawodowy sukces itd. Ale jedno łączyło – trudny do przecenienia wkład w kreowanie ducha epoki i tworzenie podstaw czegoś, co dziś zwiemy wiedeńskim modernizmem. W stolicy Austrii postanowiono ową rocznicę potraktować wyjątkowo uroczyście, bezprecedensowym (nie tylko w skali Austrii, ale chyba i Europy) projektem nazwanym „Beauty and Abyss” (Piękno i otchłań).

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Portret poczwórny"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022