Kultura

Portret poczwórny

Artyści na cenzurowanym

„Sorry. Ma 100 lat, ale wciąż jest zbyt śmiały” – ocenzurowany w Wielkiej Brytanii plakat z pracą Egona Schielego. „Sorry. Ma 100 lat, ale wciąż jest zbyt śmiały” – ocenzurowany w Wielkiej Brytanii plakat z pracą Egona Schielego. Wienturismus
Plakaty promujące rocznicowe wystawy czwórki wiedeńskich artystów zostały ocenzurowane. Austriaccy klasycy nadal budzą emocje?
Koloman Moser, Fotel, 1903 r.Leopold Museum Koloman Moser, Fotel, 1903 r.

Okazja do wspomnień jest niezwykła. W 1918 r. zmarło czterech wybitych twórców: malarze Gustav Klimt i Egon Schiele, architekt Otto Wagner i projektant Koloman Moser. Sporo ich dzieliło. Począwszy od wieku: najstarszy z nich Wagner miał wówczas 77, a najmłodszy Schiele – zaledwie 28 lat, po estetyczne wybory, zawodowy sukces itd. Ale jedno łączyło – trudny do przecenienia wkład w kreowanie ducha epoki i tworzenie podstaw czegoś, co dziś zwiemy wiedeńskim modernizmem. W stolicy Austrii postanowiono ową rocznicę potraktować wyjątkowo uroczyście, bezprecedensowym (nie tylko w skali Austrii, ale chyba i Europy) projektem nazwanym „Beauty and Abyss” (Piękno i otchłań).

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Portret poczwórny"

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019